GündemManşet

Gökan Zeybek’ten taksici esnafı için çağrı

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan uygulamaların taksici esnafını olumsuz etkilediğini belirterek; "Taksici esnafımız kaderine terk edilmiş durumdadır" dedi. Zeybek konuyla ilgili çözüm önerilerini de sıraladı.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

Gündeme getirdiği önemli konularla halkın nabzını tutan CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, bu kez de koronavirüsle mücadele kapsamında geçekleştirilen uygulamaların taksici esnafına yaşattığı zor süreci ele aldı. İşte Zeybek’in o önerileri:

İstanbul’da 17.395 taksi bulunmaktadır. Covid19 tedbirleri kapsamında uygulanan tek-çift plaka çalışma kararı nedeniyle her 1 Taksi ayda 15 gün çalışmaktadır. Her araçta çift şoför çalıştığını düşünürsek 1 şoför 1 ay boyunca toplam 7 gün çalışmaktadır. Buna ek olarak da hafta sonları sokağa çıkma yasağı nedeniyle çalışamamaktadırlar. Ayda ortalama 5-6 gün çalışan taksici esnafı bırakın evine ekmek götürmeyi, aracının yakıtını bile karşılamakta zorluklar yaşamaktadır. Öncelikle; esnafımıza can suyu olacak yakıt desteği ivedilikle sağlanmalıdır.

Bununla birlikte; hafta sonları uygulanan ve bir süre daha devam edeceği öngörülen sokağa çıkma yasağı süresince hem taksici esnafının mağduriyetini bir nebze de olsa gidermek, hem de kamu çalışanlarının, vatandaşların acil, hayati ihtiyaçların karşılanması için duraklarda 2’şer araç bulundurulması kararı alınmalıdır.

Taksici esnafınızın büyük çoğunluğu kısa çalışma ödeneği kapsamının dışında kalmaktadır. Son 60 gün hizmet akdine tabi olmak ve son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olmak gibi kriterlerinin daha geniş kitleleri kapsayacak şekilde revize edilmesi ve şartların yumuşatılması gerekmektedir.

Taksici esnafımıza geçtiğimiz yıllarda sunulan ÖTV muafiyetinin süresi dolmuştur. Sürenin uzatılması taksici esnafımızın elini rahatlatacaktır, bu zor günleri en az hasarla atlatması ve geleceğe umutla bakabilmesi adına önemli bir karar olacaktır.

65 yaş ve üzerindeki taksici esnafımız kanun gereği direksiyon başına geçememektedir. Bunun yanında; Covid19 sebebiyle 60 yaş ve üzerinin sokağa çıkma yasağını yan yana koyduğumuzda, 61-62-63 ve 64 yaşlarındaki taksici esnafımız Covid19 yasağına takıldığı için evden çıkamamakta ve çalışamamaktadır. Bu konudaki mağduriyeti de ortadan kaldıracak düzenlemenin ivedilikle uygulamaya alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir