GündemManşet

İETT’den yoğunluğa anlık müdahale

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre toplu taşıma araçları, ruhsatta belirtilen kapasitenin yüzde 50’si kadar yolcu taşıyabiliyor. Tüm hatları ve filosunu bu kapsamda değerlendirmeye alan İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Filo Takip Merkezi’nde anlık olarak yolcu yoğunluğunu gözlemleyip gerekli müdahaleyi yapıyor.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

İETT’nin İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile yolcu kapasitesi yarıya düştüğü için teknik olarak filosunu iki katına çıkarması gerekiyor. Vatandaşların #evdekal çağrılarına büyük oranda uyduğu İstanbul’da yine de bazı hatlarda yoğunluk yaşanabiliyor. Filo Takip Merkezi’nde yolculuk sayılarını anlık olarak takip eden İETT, gerekli hallerde, özellikle sabah ve akşam pik saatlerde gerekli hatlara takviyeler yapıyor.

YOĞUNLUK HARİTALARI İNCELENİYOR

Merkezde kurulan dev ekranda İstanbul trafiğini izleyen ekip, trafik durumuna göre de İETT araçlarının yönlendirilmesini sağlıyor. Takip merkezinde araç seferlerini zaman çizelgesine uygun olarak takip eden trafik operatörleri, sahada cereyan eden olayları izleyerek gerekli haberleşmeyi sağlıyor. Seferlerin sağlıklı bir şekilde yapılması için ayrıca trafik yoğunluk haritaları da inceleniyor.

İETT, Filo Takip Merkezi’nin herhangi bir nedenden ötürü devre dışı kalma ihtimaline karşı “mobil filo yönetim” aracıyla filoya müdahalede bulunabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir