GündemManşet

Mehmet Deniz; “Ayazağa Asfalt Fabrikası satılmamalıydı”

Sarıyer'in eski belediye başkanlarından Mehmet İhsan Yalçın'ın kendi döneminde Sarıyer Belediyesi'ne kazandırdığı Ayazağa'daki Asfalt Fabrikası'nın hesabını sorması siyasette büyük ses getirdi. "Asfalt fabrikasının Şükrü Genç'in imzasıyla kapatıldığını" öğrenen Efsane Başkan Yalçın'ın sitemine, CHP'nin eski İlçe Başkanı Mehmet Deniz'den de destek geldi.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Sarıyer siyasetinde asfalt tartışması yaşanıyor. Tartışma, Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımla başladı. Reşitpaşa’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan asfalt çalışmasının Sarıyerli siyasetçiler için fotoğraf stüdyosuna dönmesini eleştiren Batu; “Reşitpaşa’daki asfalt çalışması önünde fotoğraf çektirip paylaşmayan siyasetçi kalmadı, darısı diğer mahallelerin başına” şeklinde yorumda bulundu.

Gazeteci Batu’nun bu paylaşımına Sarıyer’in eski belediye başkanlarından Mehmet İhsan Yalçın’dan “Benim zamanımda büyük emekler ve mücadeleler verip Sarıyer’e modern bir asfalt fabrikası kazandırmıştık. Sahi Ayazağa’daki Asfalt Fabrikası ne oldu” diye sordu. SHP’li Efsane Başkan Yalçın’ın bu sorusuna belediye tarafından bir cevap verilmezken, AK Parti Sarıyer- İBB Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun, söz konusu fabrikanın kapatıldığını ve mecliste CHP’li üyelerin oylarıyla fabrikanın malzemelerinin de hibe edilme kararı alındığı söyledi. Sarıyer Belediyesi bünyesindeki asfalt fabrikasının Şükrü Genç tarafından 2013 yılında “giderleri çok” mazeretiyle kapatıldığını ve malzemelerinin hibe edildiğini öğrenen Yalçın, “Üzüldüm, konunun takipçisi olacağım” demişti. Bu kez de asfalt polemiğine CHP’nin sevilen eski İlçe Başkanı Mehmet Deniz katıldı, Deniz konuyla ilgili bilinmeyen gerçekleri ilk kez açıkladı.

MEHMET DENİZ; “ASFALT FABRİKASI SATILMAMALIYDI”

Sarıyer Gazetesi’nin haberine sosyal medyadan yorum yapan ve Eski Belediye Başkanı Mehmet İhsan Yalçın’a destek veren Mehmet Deniz, asfalt fabrikasının kapatılmaması için verdiği mücadeleyi anlattı. Fabrikanın satılmasının Sarıyer için bir hata olduğunu söyleyen Deniz, CHP İlçe Başkanı olduğu dönemde kendi belediyesine (Şükrü Genç’e) sunduğu “Fabrika modernize edilsin ve diğer ilçelere de asfalt satalım” önerisinin kabul edilmediğini söyledi. Deniz aynı öneriyi geçmişte meclis üyeliği yaptığı dönemde ANAP’lı Sedat Özsoy’a yaptığını ve belediyenin bu öneriyi o dönem dikkate alıp piyasaya asfalt satmaya başladığını anlattı.

SEDAT ÖZSOY DÖNEMİNDE BAŞKA İLÇELERE ASFALT SATIYORDUK

İşte deneyimli siyasetçi Mehmet Deniz’in, particilik yapmadan sadece süreci objektif bir şekilde anlattığı o açıklama; ” Arkadaşlar, Ayazağa Sarıyer’e bağlı değildi. Ancak İhsan Yalçın Beyin başkan olduğu dönemde Ayazağa Cendere yolu üzerinde bir yer kiralanarak asfalt fabrikası kuruldu. Sarıyer’in asfalt ihtiyacını karşılıyordu. Yıllık yaklaşık 90.000 ton asfalt üretim kapasitesi vardı. Bir kaç dönem çalıştırıldı. Hatta benimde meclis üyesi olduğum Sedat Özsoy yönteminde (ANAP’lı Eski Belediye Başkanı) bir önerim olmuştu. Diğer ilçe belediyelerine asfalt üretip, satalım ve belediyemize gelir sağlayalım diye buna kısmen uyulmuştu. Aynı öneriyi CHP ilçe başkanı olarak görev yaptığım dönemde de kendi belediyemize sundum. Ancak o dönem belediye başkan yardımcısı olan Gökan Zeybek (Şuan CHP İstanbul Milletvekili) Fen İşleri Müdürlüğü ona bağlı olduğu için, makinelerin eski olduğunu, verimli çalıştıramadıklarını, asfalt üretim maliyetinin bu nedenle yüksek olduğunu, burada üretmektense, asfaltı özel sektörden satın almanın daha karlı olacağını söyleyerek, fabrika satılmıştır. Yıllarca bu sektörde çalışmış birisi olarak konuya hakimim. Bence satılmayıp, makine ve teçhizatının yenilenmesine gidilmesi daha verimli olurdu.O dönemde bu düşüncelerimi ilgili arkadaşlara iletmiştim.”

SEMİH ÖZCAN; “BEN DE MECLİS ÜYESİYDİM, MEHMET DENİZ HAKLI”

Öte yandan Mehmet Deniz’in yoruma o dönem Sarıyer Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulunan Sarıyer Marketleri Genel Koodinatörü Semih Özcan‘dan destek cevabı geldi. Özcan; ” Ben de o dönem meclis üyesiydim, Mehmet Deniz başkana katılıyorum, asfalt satışı yapılıyordu. Diğer belediyelere İbrahim Şenol (ANAP döneminde Fen İşleri’nden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısıydı) kardeşimde biliyordur o dönem Fen İşleri ona bağlıydı. Orada asfalt fabrikası vardı.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. BENDE 1999-2004 DÖNEMİNDE BAŞKAN YARDIMCISIYDIM.YAZILANLARIN VE YORUMLARIN HEPSİ DOĞRUDUR.O FABRİKANIN KIYMETİNİ ÇOK İYİ BİLİRİM.SATILANA KADAR .2 DEFA TAMİR EDİLDİ.BELEDİYENİN ARAÇLARI VE ÇALIŞANLARI ÇALIŞIR VE EHİL ÜRETİM YAPANLAR VARDI.YAZIK OLDU.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu