GündemManşet

Reşitpaşa’da koronadan son bir haftada 7 ölüm!

Sarıyer'in gözde semtlerinden Reşitpaşa'da son günlerde yaşanan korona ölümleri gözlerin bu mahalleye çevrilmesine neden oldu. Mahallede bugün 2 kişi daha koronadan yaşamını yitirirken, bir haftada ölenlerin sayısı 7'ye ulaştı.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU- ÖZEL ARAŞTIRMA

Sarıyer’in en gözde mahallelerinden Reşitpaşa’da son bir hafta içinde 7 kişinin koronavirüs (covid-19) nedeniyle yaşamını yitirmesi kafaları karıştırdı. Sarıyer’in diğer mahallelerine göre ölüm olaylarının bu mahallede ortalamadan fazla olması dikkat çekti. Mahallede sadece bugün 2 kişi daha koronadan yaşamını yitirdi. İstinye Devlet Hastanesi’nde de yine mahalle sakinlerinden halen tedavi altında tutulanların olduğu belirtiliyor. Mahalledeki normal ölümler ile korona nedeniyle yaşanan ölümlerin vatandaşlar tarafından ayırt edilemediği de görülüyor.

YABANCI ÇALIŞANLARDAN MI BULAŞIYOR!

Bölgede yaşayan vatandaşlar ve bazı sağlık görevlilerinin gazetemize yaptığı özel değerlendirmelere göre; korona vakalarının burada artışa geçmesinin nedenlerinin başında iddiaya göre, bölgedeki sitelerde ve villalarda çalışan yabancı uyruklu hizmetliler geliyor. Semtteki milyon dolarlık evlerde, çoğunluğu uzak doğulu çok sayıda yabancı uyruklu kişi çalışıyor. İddiaya göre, semt sakinleriyle de zaman zaman iç içe aynı sosyal ortamları paylaşmak durumunda kalan bu kişiler nedeniyle vakalarda artışlar yaşanıyor. Zekeriyaköy gibi semtlerde de yabancı uyruklu çalışanlar olmasına rağmen, o bölgelerdeki çalışanların Reşitpaşa’dakiler gibi toplumla pek fazla iç içe olmadıkları, daha izole bir yaşam sürdükleri ifade ediliyor.

Sarıyer Gazetesi’ne konuşan mahalle sakinlerinden bazıları, evlerinde yabancı özellikle de uzak doğu kökenli hizmetli çalıştıranların evlerinde, korona testi yapılmasını ve yabancı tüm çalışanların hepsinin testten geçirilmesini gerektiğini söylüyor. Bu işin şakası olmadığını söyleyen uzmanlar da tüm vatandaşları “zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya” çağırıyor.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL ARAŞTIRMA

18 yorumlar

 1. I am a filipino !! And i am living in this country for almost 6 years ! Is this racism? How can you accuse us of this thing when you do not even know that when the covid 19 struck this country ,we are the most affected one.Most of us can not go out from our employers! Our work was doubled because our cleaning ladies can not come to work because of the week end lockdowns implemented by your government! If you are so concerned about your health then how much more to us? We are in a foreign country and no foreigner doesnt want to get sick and die of covid 19 especially for us Filipinos because we value more our health , it is our treasure because we are the bread winners of our family back home!! Yapmaya!! Do not blame others because of someones negligence!! Its very easy to comply it is what they called Discipline!! For us as Overseas Filipino Workers we have that!!! Thanks and God Bless us All!!

  1. Hello, Mrs. Rivera. Thank you for writing your thoughts. But we never do racism, we don’t blame anyone. The health of everyone and of course your health is very important to us. We thank you. God bless you.

 2. Merhaba,
  Reşitpaşalıyım fakat filipinlilerden bulaşıyor iddası saçma bir idda.
  82 bin vaka hepsi Türk.
  Sıfır filipinliler..

   #EvdeKalTürkiye

 3. Reşitpaşa ya virus ümrecilerle geldi.
  Bu bölge insanlarının en sık kullandığı istinye devlet hastanesi aracılığı ilede dağıldı.
  12 mart tarihinde istinye devlet hastanesinde koronalı hasta resimleri var. O tarihlerde hastane doğru dürüst önlem almış olsaydı,
  bu bölgede virus bu kadar yayılmazdı.

 4. Şaka mısınız? Yabancı uyruklu çalışanlar diye insanları nasıl ötekileştirisiniz!! devlet kahveleri kapatana kadar kahve de pişpirik onayan reşitpaşa halkı, sokağa çıkma yasağı olduğu halde sokağa çıkan 65 yaş üstü yaşlı insanlar, hacdan gelenleri ziyarete giden canımmm misafir perver halkımızın suçu yok?!
  Ayrıca ölen karı koca bir çifti biliyorum ki amcacım yaşlı olduğu halde sokağa çıktı için covid19 kapmış. Ve etrafındaki 1-2 kişiye daha bulaştırmış.
  Yahi Evlerde çalışan yabancı uyruklu çalışanlardan bulaşmamış.
  O ötekileştirdiğiniz evde ki yabancı uyruklu çalışanlar senede 1-2 kez belkiiiiiiii memleketlerine gidip yıllardır Türkiye’de yaşayan insanlar. Ayrıca ev sahiplerinin akıllarından zorumu var taşıyıcı olan bu insanlarla aynı ortamda yaşasınlar onları tedavi ettirmesinler.

 5. reşitpaşada bir hapyycenter market var geçelerde salam alayım dedim eleman salamı aldı kesmeye başladı işaret ettim arkadaşım eldivenin nerede eldivenle makina kullanılmıyor dedi olurmu öyle şey dedim aldığım cevap işine gelmiyorsa alma dedi müdürüne şikayet ettim doğru dedi eldivenle makina kullanılmaz dedi bıreaktım iki sokak ötesinde BİM var oraya gittim tam curcuna kasadaki bayana dedim çok kalabalık burası dedim ölçtüler beyefendi ona göre müşteri alıyoruz dedi iyide iki kasa var ikiside birbirine bitişik ve 15 -20 metre karelik bir alanda belki önünde 20 kişi var neyse çıktım taxsici arkadaşı gördüm anlattıklarına şaşırdım taksici arkadaşının babası coranadan ölmüş çocuk ateşli ateşli 2 gün taksi durağına gelip gitmiş çalışmış, (7-8 metre karelik bir kulübedir taksi durağı,) şu anda hastanede yatıyor o sırada başka taksicide daha corana çıkıyor ,eee dedim siz test yaptırmadınızmı deddim yok ağabi biz çalışmaya devam ediyoruz dedi hal böyleyken reşitpaşada virüs nasıl yayılmasın

 6. Reşitpaşada % 20 si sosyal mesafeye dikkat ediyor, % 80 i etmiyor. Bakkala , eczaneye giriyorsun, hiç sıra bekleme yok, dışarıda bekleme yok. Herkes sanki Corona yokmuş gibi içeri dalıyor. Marketlerde de durum aynı. Dükkan sahipleride müşteri kaçacak endişesi ile ses çıkarmıyorlar. Bu sayı dahada artar, ama kabahatlisi Reşitpaşalının kendisi. Yabancıları hiç bahane etmeyin. Ben Corona olayı başladığından beri ortada yabancı falan görmedim. Etrafta bir çok “yemişim Koronayı” nakaratları ile dolaşan mahalleliler var. Bu abilerin asıl erkeklik havaları ile dolaşacağına şu an herkese önce örnek olup sonrada bu konudaki özellikle dikkatsiz gençleri uyarması gerekiyor. Rahat rahat maskesini yarı çıkarıp sigara içenler bile var. 2 aydır her gün maske kullanımını TV de gösteriyorlar. Hiç mi görmediniz? Hiç mi denilenden bir şey anlamadınız? Eğer sayı şu ana kadar 7 ise, bence bayağı şanslı gidiyoruz. Evde Kal Reşitpaşa, çıkıyorsanda sosyal mesafeye, maske takmaya dikkat et. Çarşıda pazarda sıra beklemeyi öğren.

 7. Benceçok doğru ve güzel tespit belediye denetimi sıfır esnaf para derdinde tedbir önemli deği Sarıyer kasap kuruyemişçi bi kaç esnaf çok iyi marketlerde denetim sıfır bi elaman koy sosyal mesafeyi korusun ver bi Ateş ölçer ölçsün toplam 300 tl biraz az kazn

 8. Merhabalar,
  Yeniköylüyüm ve gözlemim şu şekildedir;
  O kadar çok kendini bilmez Egomanyak insanlarımız var ki, hala sabahtan akşama kadar sahillerde keyfi yürüyüşler yapıyorlar, hatta maske takmadan. Özellikle ses grubu A ve A+ olanlar bunlar. Çıkmayın kardeşim zevk için ÇIKMAYIN ❗❗❗ #EvdeKalTürkiye

 9. Bence açıklanmalı en azından etrafında yaşayan insanlar önlem alır hatta evler karantinaya alınmalı ne bekleniyor anlamak zor .Edremitte 4 ev karantinaya alındı oda ölüm yok sadece vaka var evlerin etrafı dezenfekte edildi kapı numaraları bile belli.

 10. Reşitpaşalıyım fakat filipinlilerden bulaşıyor iddası saçma bir idda.
  Çinli zaten yok.
  Böyle iddalarda çok dikkatli ve elle tutulur somut kanıt olmalı.
  Bu insanlar hedef gösterilmemeli.
  Benim tanıdığim ölen bir yaşlı kadının
  Umreden gelenlerle bir ziyaret olayı olduğunu biliyorum kızı da yakalandı iyileşti.
  Bulaşıcı meret nereden nasıl geleceği bilinmiyor.
  Tedbir tedbir tedbir sonra tevekkül.

  1. Bu bölgeye ümreciler getirdi.
   Bölge halkının en yoğun kullandığı istinye devlet hastanesi aracılığı ilede dağıldı.
   12 mart tarihinde istinye devlet hastanesinde corona hastası fotoraflarını birçok kişi paylaşmıştı. Fakat inkar yoluna gidildi ve insanlar o hastaneyi yoğun birşekilde kullanmaya devam etti.

 11. İşimi gücümü istifa ederek bıraktım kendi karantina mı yaşıyorum sadece her gün ekmek hafta da bir gün mutfak alış verişi için çıkıyorum evde kal çağrılarına mümkün mertebe uyuyorum hem aileme hemde sağlık çalışanlarına sonsuz teşekkür ederim iyi ki varlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir