GündemManşet

Sarıyer Belediyesi’nde 1 milyon 840 bin TL’lik sır ilişki!

Sarıyer Belediyesi'nin "basın ile ilişkileri düzenlemek" adı altında 2020 yılı bütçesinde tam 1 milyon 840 bin TL ayırdığı ortaya çıktı. Oysa dünkü 10 Ocak Gazeteciler Gününü bile kutlamayan belediyenin basınla ilişkisi neredeyse yok denecek seviyede. Bu durum, "1 milyon 840 bin TL gazetecilerin adı kullanılarak iç mi edilecek" sorusunu akıllara getirdi.

SARİYERGAZETESİ.COM- ÖZEL HABER

Sarıyer Belediyesi, “2020 Yılı Performans Programı”nda, belediyenin bu yıl içinde harcama yapacağı tüm kalemleri tek tek açıkladı. Müdürlüklerin bütçeleri ve hangi alanda harcama yapacakları da bu programda kapsamlı olarak belirtildi. Programda; belediyenin önemli birimlerinden Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü‘ne şimdilik 7 milyon 110 bin liralık tahmini ön bütçe ayrıldığı görüldü. Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bütçesinden 2 milyon 435 bin TL, önemli günlerin kutlanması faaliyetlerini yürütmek amacıyla kullanılacak. Dini ve resmi bayramların kutlanması ile ilgili faaliyetlerin yerine getirilmesi için 2 milyon 535 bin TL, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda özel ve resmi gün kutlamalarında destek sağlamak için 100 bin TL, STK ve resmi kurumlara destek vermek için 100 bin TL, mahalle ziyaretleri ve halk günleri etkinlikleri düzenlemek için de 100 bin TL harcama yapılması öngörülüyor. 

BASIN İLE OLMAYAN İLİŞKİYE 1 MİLYON 840 BİN TL

Ancak söz konusu müdürlüğün bütçesinde dikkat çekici bir detay da yer aldı. Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün “… Basın ile ilişkileri düzenlemek” adı altında tam 1 milyon 840 bin liralık kaynak ayırması kafaları karıştırdı. Bu kadar büyük bütçenin nerede nasıl kullanılacağı merak konusu oldu. Zira, sadece yandaş gördüğü bir kaç yerel basına sembolik ilanlar veren ve ilan bütçelerini de düşüren Sarıyer Belediyesi, 10 Ocak Gazeteciler Günü için hiç bir etkinlik dahi yapma gereği duymadı. Sarıyer Belediyesi’nin basın ile ilişkileri yok denecek seviyedeyken sözde bu ilişkileri düzenlemek için 1 milyon 840 bin TL harcayacak olması, “Gazetecilerin ismi kullanılıp birileri zengin mi edilecek” sorusunu akıllara getirdi.

BATU; “BASIN HARCAMALARI İNCELENMELİ”

Sarıyer Gazetesi İmtiyaz Sahibi Bekir Batu, konuyla ilgili açıklama yaparak “Sarıyer Belediyesi Basın Birimi’nin reklam harcamaları başta olmak üzere tüm harcamaları İçişleri Bakanlığı müfettişlerince tek tek incelenmeli. Sarıyer halkından toplanan vergiler, “Basınla ilişkileri düzenlemek” gibi komik harcama kalemleriyle iç mi ediliyor bunların artık ortaya çıkarılması gerekir. Belediyenin basınla ne kadar sağlıksız ilişkisi olduğu, belediyenin basın danışmanının geceleri gazetecilere sosyal medyadan küfürlü mesajlar yazıp sabah normale dönünce bunları silmesinden belli. Sarıyer Belediyesi Basın Birimi’nin yaptığı harcamalar, kimlere nasıl reklam verdikleri tespit edilmeli. Kimse gazetecilerin adını kullanıp kendine boğazda yeni evler almayı hesaplamasın. Basın harcamalarında şeffaflık oluşmadığı sürece konuyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulunacağız. Sarıyer halkının vergilerinin nereye harcandığının takipçisi olacağız. Yerel basının adını kullanıp kimse kirli hesaplar içine girmesin. Sarıyer Gazetesi olarak belediye reklamlarını almayı durdurduk çünkü yerel basına reklam verilmesi istismara neden oluyor, reklamlar üzerinden gazeteler susturulmaya ve kalemlerini satmaya zorlanıyor. Biz kendi adımıza bunu kabul edemezdik.” diye konuştu.

Bir yorum

 1. Yazıklar olsun böyle belediyeye. Millet artık gözleri kapalı oy vermesinler. Bu bir hizmet yarışı, olaya ideolojik olarak bakmamak lazım. Hani tapularımızda yalan oldu. 3 ay verin demişti başkan. Ahanda İBB’de verildi. 3 ay sözü hala niye tutulamaz oldu. Hadi bir yalan da buna uydurun bakalım.
  Şu Serdar başkan kadar zarar veren daha kim var acaba belediyeye. Ama demekki sağlam bağlar var arada ki görevden almak şöyle dursun yetkileri genişletiliyor.
  Ama gariban çalışana geldimi sıra konuşmalarına bile izin vermezler, kafalarına taktıklarını ideolojik sebeplerden tutanakla işten atarlar. Kendi adamları kepçeyle malı götürse bile meseleyi sessiz sedasız kapatıp en fazla birimini değiştirirler.
  Stk ların sesi demekki parayla veya içlerinden bazılarını işe alarak susturuluyor. Zehir zıkkım olsun vatandaşın parasını bu işlere peşkeş çekenlere.
  Müdürlere bakın yüzde 95 i koyu partili ve pek çoğu mezhepsel ve ideolojik sebeplerden müdür. Sadece 2 CHP li olmayan müdür var. Bu vaziyet belli olmasın diye taşeron çalışanlarda ise her cenahtan adam alınıyor. Bu sayede hem kamuoyuna şirin gözükülüyor, hemde haddinden fazla istihdam sağlanarak farklı tabanlardan oy devşiriliyor.
  Kafalarına uymayan CHP li memurlara bile mobing uygulanıyor. O yüzden başka partili zannedilen saf memurlara uygulanan mobing ve dışlamayı saymıyorum bile. Çünkü personel namaz kılıyorsa başka partiye mensup onlara göre.
  Milletin parası resmen hiç bir değeri olmayan pek çok faaliyetle iç ediliyor, yandaşlara kaydırılıyor.
  Ne diyelim bu dünyada olmasa bile ahirette çıkar acısı. Bu dünya diyemiyorum çünkü yapılan pislikleri ortaya çıkaracak muhalefet malesef yok. Muhalefetteki durum ise daha da vahim. Sarıyer le hiç bir alakası olmayan, Sarıyer de tutunamayıp başka diyarlara kaçan, başka belediyelerden ithal sözümona danışman kişileri, ayrıca hiç bir sosyal yönü olmayan kişileri il meclis üyesi yaparsanız hem muhalefet yapamazsınız hemde muhalefet olmaktan kurtulamazsınız. Artık tabanın sesini duyun bırakın kötü olsun benim olsun teranelerini adam gibi siyaset yapın veya gidin yapacaklar gelsin.
  Yerel Basın desen pek çoğu satınalınmış yalakalıkta tepe yapma yarışındalar.
  Neyse şimdilik bu kadar yeter. Bende fena dolmuşum vesselam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir