GündemManşet

Şişli Belediyesi’nde 1 milyon 651 binlik ballı ihale!

Şişli Belediyesi, 3 aylık süreyi kapsayan yemek ihalesi düzenledi. Açık ihale yerine davet usulü ile gerçekleştirilen ihaleyi, davetlilerden tek geçerli teklifi veren Doğuşzade Gıda şirketi kazandı. Sarıyer Belediyesi'nden aldığı milyonlarca liralık aşure ve yemek ihaleleriyle tanınan şirketle Şişli Belediyesi arasında 1 milyon 651 bin liralık ihale sözleşmesi imzalandı.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU (ÖZEL HABER)

CHP’li Şişli Belediyesi ballı ihale yorumlarına neden olabilecek ilginç bir yemek ihalesi düzenledi. “Şişli Belediyesi Hazır Yemek Alım İşi” adıyla açılan ihale, 24 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirildi. İhale; açık ihale yerine “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” kapsamında 21 B maddesine göre Pazarlık usulü ile yapıldı.

TEK GEÇERLİ TEKLİFİ DOĞUŞZADE VERDİ 

Başkanlığını Muammer Keskin‘in yaptığı Şişli Belediyesi, Pazarlık usulü kapsamında olduğu için kendi belirlediği 3 şirketi ihaleye davet etti. Maliyeti yaklaşık 1 milyon 898 bin lira olarak belirlenen ihalede, davet edilen 2 şirketin teklifi geçersiz sayıldı ve ihaleyi tek geçerli teklifi veren Doğuşzade Gıda Pazarlama Tic. ve San. Ltd. Şirketi kazandı. Yemek ihalesi 1 milyon 651 bin 225 TL ile Doğuşzade Gıda’nın oldu. İhale kapsamında şirket, 13 Şubat – 13 Mayıs 2020 tarihleri arasında 90 gün boyunca Şişli Belediyesi Başkanlık binasında yemek hizmeti verecek.

AŞURE İHALESİ SARIYER’DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ

1990 yılında 225 bin TL sermaye ile Kağıthane Seyrantepe’de kurulan Doğuşzade Gıda’nın sahibi Hasan Mercan. Ortaklar arasında ise Aytap Mercan, Oğuz Sönmez, Mehmet Üçer, Mehmet Levent Yurtal ve Tamer Aksu yer alıyor. Doğuşzade Gıda’nın, Sarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’yle 13 Eylül 2018 tarihinde tam 422 bin TL’lik aşure ihale sözleşmesi imzalaması ilçe kamuoyunda tepkiye neden olmuştu. “Bu fiyata aşure mi olur” polemiğine neden olan aşure ihalesi sonrasında, söz konusu şirket Sarıyer Belediyesi’nden 1 milyon 496 bin liralık yemek ihalesi daha almıştı.

ŞİRKETİN SARIYER İHALESİ POLİS İNCELEMESİNDE

Doğuşzade Gıda; Sarıyer Belediyesi ile ilgili halen devam eden ve İstanbul Terörle Mücadele ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından yürütülen FETO soruşturması kapsamında belediyede incelemeye alınan şirketler arasında yer alıyordu. Soruşturma kapsamında Sarıyer Belediyesi’nden 1 Mayıs 2018 ve 1 Şubat 2019 tarihleri arasında ihale alanların dosyaları Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince belediyeden alınarak inceleme kapsamına alınmıştı. Doğuşzade Gıda da Sarıyer Belediyesi’nden aldığı aşure ihalesi nedeniyle inceleme altına tutulan 26 şirketten biriydi.

PAZARLIK USULÜ İHALE (21 B)  NEDİR?

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21‘inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (c) ve (f) bentleri çerçevesinde pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek ihalelerde ilan yapılması zorunlu olmayıp en az üç firmanın 1 davet edilmesi gerekmekte olup davet edilen firmalardan sadece birinin teklif vermesi yeterli. Söz konusu 21 B ihale yöntemi; “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” durumunda yapılabiliyor.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler