ManşetSektörel

Köşk Konya Sofrası, Beyoğlu’nda kapılarını açtı

Köşk Konya Sofrası, Konya'ya özgü yöresel lezzetleri Beyoğlu'nda müşterilerinin damak zevkine sunuyor.

SARİYERGAZETESİ.COM – SEKTÖREL HABER

Beyoğlu’nda kapılarını açan Köşk Konya Sofrası, Konya’dan özenle seçilip getirilen malzemelerle yöresel yemekleri lezzetle pişirip damak tadınıza sunuyor.

Geniş bir menüsü olan Köşk Konya Sofrası’nın, denenmesi gereken lezzetleri arasında başta etli ekmek ve mevlana var. Yağ somunu, börek, bıçak arası, fırın kebabı ve çorba çeşitleri de Konya yöresine uygun olarak hazırlanıyor.

“KONYA’NIN LEZZETLERİNİ TATMAK İSTEYENLERİ BEKLERİZ”

Sarıyer Gazetesi’ni misafir eden Köşk Konya Sofrası’nın sahibi Ömer Balcı, menülerinde yer alan lezzetleri İstanbul’da daha önce hiçbir yerde tatmadıklarını söylüyor. Balcı; “Unumuz özeldir, Konya’dan getiriyoruz. Pidelerimizde bu unu kullanıyoruz. Mekanımız teras katıyla birlikte 3 katlıdır. Beyoğlu’na severek gelenlerin uğrak mekanı olmaya adayız. Paket servisimiz de var. Ekibimiz tüm hijyen kurallarına uygun olarak çalışıyor. Masalarımızı da sosyal mesafeye uygun olarak düzenlendi. Tüm hijyen kurallarına ve sosyal mesafeli oturma düzenine uygun olarak hizmet veriyoruz. Konya’ya gitmeden oradaki lezzetleri merak edenlere tavsiyemizdir, Köşk Konya Sofrası’na bekleriz” diye konuştu.

Adres: Bostan Mahallesi Kaşkaval Sokak No: 17 Beyoğlu / İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir