EmlakManşet

Şükrü Genç’ten SEBA’ya 160 milyonluk imar kıyağı!

SEBA İnşaat'ın Reşitpaşa 620 ada 96 parseldeki "Emirgan Apartments by Seba" isimli projesinin, imarda sosyal kültürel alan olarak gösterilen arazide kaçak yapıldığı ortaya çıktı. Üstelik bölgede 2 kata kadar imar varken, 53 daire ve 14 dükkandan oluşan rezidansın kot farkı oyunlarıyla tam 8 kat çıkıldığı anlaşıldı. 8 bin metrekare inşaat alanına sahip projede evler metrekaresi 20 bin TL’den satılıyor. Sarıyer Belediyesi'nin imar kıyağının SEBA'ya getirisi tam 160 milyon TL.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU ARAŞTIRDI

CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin SEBA İnşaat aşkı bitmek bilmiyor. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in özel önem verdiği şirkete, Reşitpaşa’daki Emirgan Apartments By SEBA isimli projesinde tam 160 milyonluk imar jesti yapıldığı ortaya çıktı.

CHP’yi, Sarıyer’i ve siyaset dünyasını sarsacak kıyağın tüm detaylarını Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, belgeleriyle gün yüzüne çıkardı. İşte “Belediye halkın değil, inşaatçıların belediyesi olmuş” dedirten, herkesin günlerdir merakla beklediği “o” haberin detayları;

REŞİTPAŞA’DAKİ 96 PARSEL’DE NE OLUYOR?

Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi sınırları içinde bulunan 620 ada 96 parseldeki 1957 metrekarelik SEBA İnşaat’a ait arazide, akıl almaz imar oyunları oynanıyor. Bu parselde, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve ekibinin göz yummasıyla yaratılan rantın büyüklüğü ise dile kolay tam 160 milyon lira.

Peki nasıl mı?

Her şey; geçtiğimiz yıllarda Boğaziçi Beton’un sahiplerinden iş adamı Ethem Zengin’e ait olan Bostan Sokak ile Gündüzsefası Sokak arasındaki 96 numaralı parselin SEBA İnşaat’a geçmesiyle başladı. SEBA İnşaat söz konusu araziyi satın aldığında üzerinde kaba inşaat halinde bir bina bulunuyordu. Öyle ki bölge halkı arasında, inşaatı devam eden bu binanın tamamlandığında tarikat yurdu olarak kullanılacağı yönünde söylentiler çıkmıştı.

SÖZDE YURTTAN, 160 MİLYONLUK REZİDANSA!

Sarıyer Belediyesi İmar Plan notlarına göre 620 ada 96 numaralı parselin imar durumu sosyal-kültürel tesis alanı. Yani bu arazide konut ya da ticari alan yapmak, rezidans dikmek yasak. Arazide sadece müze, sinema, tiyatro, okul, yurt, bakımevi, kütüphane, anaokulu, kreş ve kurs gibi binalar yapılabilir. Arazinin imarı ise civardaki parseller gibi TAKS 0.15, KAKS 0.35 (Emsal) Maksimum H 6.50. Yani bu arazide en fazla 2 katlı inşaat yapılabilir ve 50 cm çatı yükseltilebilir. Bina yüksekliği çatıyla birlikte 6 metre 50 cm’yi geçemez. Zira civarda imara uygun yapılan tüm villa ve evler de bu şekilde yapılmıştı.

SOSYAL-KÜLTÜREL ALANA REZİDANS NASIL YAPILDI?

Ancak ne var ki, öncesinde yurt binası yapılacak söylentisi çıkarılan SEBA’ya ait arazideki bina; imara aykırı olmasına rağmen bir süre sonra sanki konut-ticaret alanı kapsamındaymış gibi sessiz sedasız rezidansa dönüştürüldü. Sarıyer Belediyesi; sadece müze, kreş, sergi salonu ve yurt gibi binalar yapılabilecek araziye meclisten geçmiş hiçbir emsal değişikliği ya da plan tadilatı kararı olmamasına rağmen böyle bir fiili durum yaratılmasına göz yumdu. Bu süreçte alınan Yapı Kayıt Belgesi işlemler için sözde hukuki gerekçe olarak kullanılmaya çalışıldı. Üstelik SEBA’nın arazisinde yapılan rezidans; şişirme kot farkı ve duvar kamuflajıyla tam 8 kata ulaştı. Bölgede herkes en fazla 2 katlı bina yapabilirken, SEBA ise 8 bin metrekare inşaat ve 8 kat inşaat yaptı. Binanın tam 4 katı ise Bostan Sokağa sıfır olmasına rağmen önüne çekilen göstermelik duvar ile eksi katmış gibi gösterildi. Duvar nedeniyle dışarıdan sadece 4 katmış gibi görünen bina ise gerçekte 8 kat. Oysa lansmanı yapılan ve satışa sunulan projede dış duvarların tıraşlanmış olduğu, dükkanların ise yol seviyesinde tutulduğu görülüyor. Tüm proje tamamlandığında dış cephedeki duvarın büyük oranda tıraşlanması ve eksi katmış gibi gösterilen 4 katın da gün yüzüne çıkartılması planlanıyor.

METREKARESİ 20 BİN LİRADAN 8 BİN METREKARE: 160 MİLYON

İşte Reşitpaşa’da kimsenin farkına varmadığı, sessiz sedasız şekilde ince bir ustalıkla yürütülen imar operasyonu sonucunda 160 milyon liralık yukarıda resmi bulunan Emirgan Apartments by SEBA isimli bu proje üretildi.

Lansmanı yapılan ve önümüzdeki Eylül ayı sonunda teslimatları başlayacak olan Emirgan Apartments by SEBA’da tam 53 daire ve 14 dükkan yer alıyor. Projede evlerin büyüklüğü 50 ile 257 metrekare arasında değişiyor, daire tipleri ise 1+1, 2+1, 3+1. Binanın içinde kapalı havuz, cafeler, spor salonu ve otopark da bulunuyor.

Emirgan Apartments by Seba’da metrekare satış fiyatı tam 20 bin lira. Dükkan fiyatları ise adeta dudak uçuklatıyor. 8 bin metrekare inşaat alanına sahip projenin tamamen satılmasıyla birlikte tam 160 Milyon TL (20 bin TL X 8.000 metrekare) elde edilmiş olacak. Projenin tanıtımı sırasında Emirgan Korusuna 300 metre, boğaza 1 kilometre mesafede ifadeleri kullanılıyor. SEBA İnşaat’ın bu projedeki evlerin büyük kısmını şimdiden sattığı belirtiliyor. SEBA İnşaat’ın Reşitpaşa’daki bu projesinde yaşananlar, gözlerin Sarıyer’de yapılan diğer projelere çevrilmesine neden olacak.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR;

SEBA İnşaat; imarda sosyal-kültürel tesis alanlı bir araziye, nasıl ve hangi izinle 160 milyonluk rezidans (konut-ticari alan) projesini yapabildi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç buna neden izin verdi? Yoksa SEBA’nın Sarıyer’deki diğer projelerinde de aynı durumlar yaşandı mı?

Şayet izin vermediyse İmar ve Zabıta Müdürlüğü bu durumu neden tespit etmedi?

Ettilerse kaçak inşaata karşı hangi işlemler yapılmıştır?

İmara aykırı yapılan bina, üstelik bölgede 2 kat imar varken, nasıl olur da 8 kat çıkabildi?

Bu inşaattaki kot farkı hesabını kimler, nasıl yaptı, bina dışındaki duvar kot farkı hesaplamalarında kamuflaş olarak mı kullanıldı? 

SEBA’ya yapılan imar kıyağı neden sıradan vatandaşların arazilerinde de yapılmıyor?

İnşaatın yurt yapılacak söylentisiyle başlatılması, bölgedeki halkın olası şikayetlerini öncelemek amacıyla bilinçli yapılmış ön alma taktiği miydi?

Bu projeden milyonlarca lira ödeyip daire alanlar, kat mülkiyeti tapusu alabilecekler mi? Bu projeye para ödeyen daire sahiplerinin ileride doğacak imar mağduriyetlerini kim karşılayacak, SEBA mı Sarıyer Belediyesi mi?

Sarıyer’de insanlar Zabıta korkusundan akan çatılarını aktarmaya çekinirken, esnaf dışarıya sandalye koymaya bile korkarken SEBA İnşaat’ı denetlemek için Zabıta ne yaptı? Yoksa belediye denetimleri sadece garibanlara, korona yüzünden zaten maddi krizle boğuşan esnafa mı yapılıyor?

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, SEBA İnşaat’a 160 milyonluk imar kıyağını neden, hangi gerekçe ile yaptı?

Sarıyer Belediyesi’ndeki başta CHP meclis üyeleri olmak üzere tüm partilerin meclis üyeleri bu inşaat hakkında ne biliyor?

SEBA’nın Ayazağa’daki projesinde “NO: 21C/29” adresindeki yer alan RENATUS ne anlama geliyor? Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in SEBA ile ilginç bağlantıları neler?

İşte Sarıyer kamuoyu bu ve buna benzer tüm soruların yanıtlarını merak ediyor. Bekleyip göreceğiz!

İŞTE O PROJENİN DETAYLARI ve LANSMAN HABERLERİ!

http://www.sebaemirgan.com/

https://www.guncelprojebilgileri.com/istanbul-avrupa-konut-projeleri/emirgan-apartments-by-seba

https://www.sozcu.com.tr/2020/emlak/sebadan-emirgana-100-milyonluk-proje-5720858/

VARAN – 2 DOSYAMIZI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIYORUZ! BOMBA GERÇEKLERİ YİNE BELGELERİYLE ÖĞRENMEYE HAZIR OLUN!

METREKARESİ 20 BİN TL’DEN SATILAN DAİRELER ÖNÜMÜZDEKİ EYLÜL AYI SONUNDA SAHİPLERİNE TESLİM EDİLMEYE BAŞLANACAK

EMİRGAN APARTMENTS BY SEBA PROJESİNİN YAPILDIĞI ARAZİ BOSTAN SOKAK İLE GÜNDÜZSEFASI SOKAK ARASINDA KALIYOR

İŞTE SEBA’NIN YAPTIĞI BİNANIN ÜZERİNDEKİ 96 PARSELİN ÖZEL SOSYAL KÜLTÜREL TESİS ALANI OLDUĞUNU GÖSTEREN PLAN NOTLARI  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir