Manşet AltıSağlık

TÜRK KALP VAKFI HATIRLATIYOR!

Dünya Kalp Federasyonu üye kuruluşları tarafından aynı anda kutlanan ve dünyada bir numaralı ölüm nedeni olan kalp damar hastalıklarına karşı farkındalık yaratma etkinliklerinin gerçekleştirildiği 29 Eylül Dünya Kalp Günü ile ilgili mesajlarını, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle dijital ortamda halka ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven; diyabet, yüksek tansiyon, obezite ve hava kirliliğinin kardiyovasküler hastalıkların baş nedenlerinden bazıları olduğunu sözlerine ekledi.

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR DÜNYADAKİ BİR NUMARALI ÖLÜM NEDENİDİR

COVID-19 salgını nedeniyle insanların hastanelerden ve doktorlardan kaçındığı bu günlerde, kalp rahatsızlıkları gibi önemli sağlık sorunları olanların, kalbine her zamankinden daha fazla önem vermesi ve doktor kontrollerini aksatmamaları gerektiğini belirten Kenan Güven; “Toplum için, sevdikleriniz için ve kendiniz için kalbinize iyi bakın” diyerek bazı önerilerde bulundu.

İlgili Makaleler

DAHA İYİ SEÇİMLER YAPMAYA ÇALIŞIN

Sağlıklı beslenerek, sigaraya hayır diyerek, spor ve egzersiz yaparak kalbinize dikkat edin. COVID-19’u önleme konusunda ilgililerin tavsiyelerine uyun.

KALBİNİZİ DİNLEMEYE ÇALIŞIN

Erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir hastalıklar olan kalp damar hastalıklarından korunmak için; kontrollerinizi düzenli yaptırın ve gerekirse acil servisleri aramaktan asla kaçınmayın.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Yüksek kan şekeri diyabetin göstergesi olabilir. Kardiyovasküler Hastalık (KVH), diyabetli kişilerdeki ölümlerin çoğunu oluşturur, bu nedenle teşhis edilmezse veya tedavi edilmezse, kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir.

Yüksek tansiyon, Kardiyovasküler Hastalık (KVH) için ana risk faktörlerinden olup “Sessiz katil” olarak adlandırılır. Genellikle hiçbir uyarı işareti veya semptomu yoktur ve birçok insan bu rahatsızlığa sahip olduklarını fark etmez.

Kolesterol, yılda dünyada yaklaşık 4 milyon ölüme neden olur. Bu nedenle sağlık uzmanınızı ziyaret edin ve onlardan kan değerlerinizin yanı sıra kilonuz ve vücut kitle indeksinizi de (VKİ) ölçmelerini isteyin.
Daha sonra doktorunuz kalp sağlığınızı iyileştirmek amacıyla harekete geçebilmeniz için Kardiyovasküler Hastalık (KVH) riskiniz hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

“TOPLUM İÇİN, SEVDİKLERİNİZ İÇİN VE KENDİNİZ İÇİN KALBİNİZE İYİ BAKIN”

1975 yılında kurulmuş olan Türk Kalp Vakfı; 1995 yılından beri Avrupa Kalp Birliği, 2001 yılından beri de Dünya Kalp Federasyonun resmi üyesidir. Dünyanın ve özellikle Türkiye’nin rekor seviyede en fazla ölüme sebebiyet veren sağlık meselesi olan kalp damar hastalıkları konusundaki farkındalık yaratma çalışmaları ile ülkemizin Sivil Toplum Örgütleri arasında yer alan Türk Kalp Vakfı, ölümlerin asgariye indirilmesi yolunda insanlarımızı bilgilendirme, bilinçlendirme ve uyarma görevini, 45 yıldır ulusal ve uluslararası alanlarda yoğun bir şekilde sürdürerek başarıyla yerine getirmektedir.

SARİYERGAZETESİ.COM – HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu