GündemManşet

Kadıoğlu; “TURBAN yasal olarak Büyükşehir’e devredilebilir”

AK Partili Meclis üyelerinin, 210 dönümlük Kilyos TURBAN Tesisleri'nin Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi, karşılığında da Cumhuriyet, Rumeli Hisarı ve Pınar'daki İBB arazilerinin hak sahiplerine verilmek şartıyla Sarıyer Belelediyesi'ne verilmesi önerisi ilçe meclisinde reddedilmişti. Sarıyer Belediyesi, TURBAN'ın 3. şahıslara devredilemeyeceği yönünde tapuda şerh bulunduğunu açıklarken, AK Partili Meclis Üyesi Saim Kadıoğlu da "Tapudaki şerh şahıslar için geçerli, TURBAN bir kamu kuruluşu olan Büyükşehir'e devredilebilir. Yasal olarak hiçbir sıkıntı yok" dedi.

SARİYERGAZETESİ.COM- BEKİR BATU

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyeleri’nin, Sarıyer Belediyesi’ne ait TURBAN Kilyos Tesisleri’nin Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak verilmesi, karşılığında da İBB’ye ait 3 mahalledeki (Cumhuriyet, Pınar, Rumeli Hisarı) arazilerin Sarıyer Belediyesi’ne devredilmesi yönündeki teklif gündeme bomba gibi düştü. Sarıyer Belediye Meclisi gündemine getirilen ancak CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilen teklif, Sarıyer’de uzun zamandır unutulan tapu polemiklerini tekrar gündeme getirdi.

BELEDİYE; “TURBAN’DA 3. ŞAHISLARA DEVREDİLEMEZ ŞERHİ VAR”

Sarıyer Gazetesi’nin gündeme taşıdığı dev takas teklifinin mecliste reddedilmesi, siyaseti hareketlendirdi. Gazetemiz haberinden sonra pek çok siyasetçi sosyal medyadan tartışmalara ve karşılıklı polemiklere girdi. Haberimizden sonra Sarıyer Belediyesi, söz konusu devir işleminin neden meclisten geçirilmediğini anlatan bir açıklama yaptı. Açıklamada “AKP meclis üyelerinin de aslında çok iyi bildikleri gibi Kilyos TURBAN tesisleri 2001 yılında Sarıyer Belediyesine “Halka açık sosyal tesisler, parklar vb. projelerin uygulamaya konulması suretiyle geniş bir kesimin kullanımına sunulması” şartıyla tahsis edilmiş olup;  “Söz konusu parsel sadece rekreasyon ve turizm amaçlı kullanılabilir, üçüncü şahıslara satılamaz, ticari amaçla kullanılamaz ve bu amacının dışında da devredilemez” ibaresi bulunmaktadır.” denildi.

KADIOĞLU; “TURBAN ŞAHISLARA DEĞİL İBB’YE DEVREDİLEBİLİR”

Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya AK Parti İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Saim Kadıoğlu sert tepki gösterdi. Takas teklifinde büyük emeği olan ve TURBAN’ın devrinde yasal olarak hiçbir sorun bulunmadığını ifade eden Kadıoğlu; ” Takasa konu olan Kilyos tesisleri özelleştirme idaresinden devir alınan kamu idareleri dışında 3. şahıslara devredilemez, satılamaz şerhi vardır. Bizim Sarıyer meclisine sunduğumuz önergede bir kamu kurulusu olan İBB Başkanlığına devir olduğundan yani belediye şahıs olmadığından yani kamu idaresi olduğundan yasaya aykırı bir husus içermemektedir. Bu parselin devri karşılığında alınacak Pınar, Cumhuriyet ve Rumeli Hisardaki İBB parselindeki vatandaşlara tapu verme imkanı doğacaktır” diye konuştu.

İŞTE MECLİSE SUNULAN O TEKLİF 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu