Balık ekmek- horon siyaseti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıyer’in artık sadece bir sayfiye semti olarak anılmaması; sosyal hayatıyla da İstanbul’un diğer canlı ilçeleriyle birlikte konuşulur hale gelmesi gerekiyor. Ancak bunun için öncelikle Sarıyer’i yönetenlerin bilinçli ve sorumlu davranması gerekiyor. Bunun yolu da halkın bilinçlenmesi, hesap sorması, yöneticileri sorgulamasından geçer. Demokrasinin gereği de budur.

Ancak özellikle Sarıyer’de maalesef toplumsal bilincin oldukça zayıf olduğunu görüyoruz. Semt bilinci, Sarıyerlilik bilinci ne yazık ki tam anlamıyla oluşmuş değil. Sarıyerlilik kavramı yerel milliyetçilik olarak değil, semte sahip çıkma sorumluluğunun sembolik bir ifadesi olarak görülmelidir. Nerede semt bilinci gelişmişse orada hizmet daha hızlı gelir, herkes sorumluluğunu bilir.

Ancak Sarıyer gibi ilçelerde hizmete değil, şova dayalı eylemler ne acı ki daha çok prim kazandırıyor. Halkın bir kısmı bu konuda bilinçlense de kimileri bir paket makarnaya, bir paket kömüre ve ekmek arası hamsiye tav olabiliyor. Sarıyer Belediyesi ne zaman anketlerde bir sıkıntı görse ya da seçim sürecine girse ekmek arası hamli ve horonla vatandaşları tavlamaya çalışıyor. Oysa demokrasinin tam olarak oturduğu yerlerde seçmenlerin tercihleri alınan hizmetler üzerinden yapılır. Bizim gibi ülkelerde ise seçmenler akıllarından çok, duygularına göre siyasi tercihlerini belirlerler. Artık Sarıyerliler olarak hizmet vermeyen yöneticilere hesap sormaktan çekinmememiz, toplumun onurunu düşüren hareketlerde bulunanlara her türlü demokratik tepkimizi göstermemiz gerekiyor.

SARIYER’DEKİ İBB ARAZİLERİ SATILABİLECEK Mİ?

Sarıyer’de Pınar ve Rumeli Hisarı’ndaki toplam 411 dönümlük İBB arazisinin satılması gündemde… Konu Ekim ayında İBB meclisine geldi ve komisyonlara havale edildi. Konu önümüzdeki aylarda meclise gelecek, AK Parti ile CHP’nin vereceği oylarla meclisten ya geçecek ya da geçmeyecek. Ancak görünen o ki karara hem AK Partililer hem de CHP’liler “evet” oyu verecek.

Süreç böyle giderse rahmetli Kadir Topbaş’ın Sarıyer halkına çok kez sözünü verdiği müjdeyi hayata geçirmek İmamoğlu’na nasip olacak. Sarıyer’de on binlerce kişi bu gelişmenin artık tapuya dönüşmesini bekliyor.

Balık ekmek- horon siyaseti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!