Kadın her şeydir!

Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlar insanlığın devamı için olmazsa olmazdır! En büyük dertlerin dertlisi ve bir o kadar da en büyük mutlulukların arkasındaki kahramanlardır.

Kadınlar bir çiçek kadar narin ama aslında bir ağaç kadar da kökleri derindeymişçesine büyük bir güce sahipler. Ama tüm bu değerlerden öte ne yazık ki her yıl milyonlarca kadının uğradığı “şiddet” hepimizi derinden sarsıyor. Haberlerde izlediğimiz ya da hiç habersiz kaldığımız öyle çok acı hayat hikayesi var ki! Hangi birisini sayalım…

Her yıl binlerce kadın, erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor. Hatta şiddet sadece erkeğin kadına yaptığıyla da sınırlı kalmıyor. Kadının kadına, insanın hayvanlara ve bitkilere olmak üzere şiddetin alanı o kadar geniş ki… Bir de elbette bunun içerisinde psikolojik şiddet de yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddete maruz kalıyor ve bunu kimseye söyleyemiyor… Her 5 kadından 1’i eşi veya sevgilisi tarafından en az bir defa fiziksel şiddete uğradığını söylüyor.

Bir kadının yaşamında ya da evliliğinde uğradığı şiddetten kurtarabilmek için aslında herkese çok büyük görevler düşüyor. Çünkü şiddet döngüsünün içine hapsolarak kendisini bu zor süreçten kurtaracak ekonomik ya da psikolojik gücü bulamayan çok kadın var. Ne olur aileler kız evlatlarına sahip çıksınlar. Her ne yaşarsa yaşasın sahip çıksınlar ve asla sırt çevirmesinler! Eğer sırt çevirir ve evlatlarını uğradığı şiddetin içerisinde yalnız bırakırlarsa hatalar birbirini doğruyor. Aile özellikle kız çocukları için çok önemlidir. Ne olur onları yanlışa ve hataya sürüklemesinler. Eşler bile eğer ailen her ne olursa olsun arkanda oluyor ise ona göre davranıyor. Kadının ekonomik anlamda tek başına ayakta durabileceği bir işi yoksa şiddete ve hakarete daha çok maruz kalıyor. Ama tabi şiddet çalışan kadınların hayatında da yok değil… Fiziksel şiddete uğramasa da ev yaşamı içerisinde psikolojik baskıya uğruyor. Dünyanın en büyük ve güçlü ülkelerinin ortak özelliği kadınlara verdikleri değerdir. Bu asla bir tesadüf olamaz. Türkiye eğer büyük ülke olmak istiyorsa kadınlara gereken değeri mutlaka vermek zorundadır. Kadın annedir, kadın kutsaldır… Aslında toplumdaki şiddeti azaltmak biraz da elimizde diye düşünüyorum. Çünkü eğer yetiştirdiğimiz evlatlarımıza, iyiliği, şefkati, merhameti, saygıyı ve sevgiyi nakış nakış işlersek toplumu oluşturan her bir birey mükemmel olur. Öncelikle kişinin kendisine olan saygısı tüm çevresine olan saygı için belirleyici olacaktır. Aynı zamanda bir kadının önce kendisini sevmesi gerekir ki karşısındaki insandan da aynı davranışı görebilsin. Çünkü kendisini sevmeyen bir insan hayatta başarılı olamaz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir yandan kadının değerli varlığı üzerine iyi dileklerimizi sunarken bir yandan da hayatın bu acımasız gerçekleri üzerine bir kadın olarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bu konuda yazılacak çok şey var, sayfalara sığmaz… Her yıl satırlarıma bir yenisini daha eklerken diyorum ki kadın çiçektir, kadın medeniyettir ve kadın aslında her şeydir… Dünya genelinde kadın erkek eşitliğini egemen olduğu bir gelecek olsun. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bir güne mahsus olsa da yaşamda o bir günün yıllar boyu olması dileğiyle…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!