Sarıyer’in adı neden Sarıyer?

featured
Osmanlı döneminde Sarıyer Kireçburnu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıyer ismi Simas’tan Sarıyer‘e dönüşürken, elbette ki bu değişim bir yerden esinlenerek gerçekleşmiştir. Yıllar yılı altın ve bakır çıkarılan maden mahallesi ile şifa suyu arasındaki yarların sarı renkte olması nedeniyle buraya SARIYAR denmiştir. Sonraları SARIYER‘e dönüşmüştür.

İlçe merkezi olan Sarıyer’de hayli tarihi eser bulunmaktadır. Eski adı Simas olan Sarıyer’in Mezarburnu’nun (sonraları Mesarbumu oldu) en yüksek noktasında Megaralılar tarafından yapılan ve kutsal sayılan Venüs Meretricia’nın (Venüs) tapınağı yükseliyordu. Buna “Fahişelerin Venüsü Tapınağı” deniliyordu. Bu tanrıçanın gemiciler arasında büyük saygınlığı olduğundan İstanbul’a Karadeniz tarafından gelen gemiler Sarıyer’de veya Büyükdere Limanında durur, dışarı çıkan gemiciler bu tapınağı ziyaret ederek saygılarını sunar sonra İstanbul’a giderlerdi. Ayrıca Skletrinas olarak da bilinen Sarıyer Deresinin geçtiği mahalde bir Apollo Tapmağı bulunduğu da yazılı bilgiler arasında olmasına karşın, bu tapınaklarla ilgili herhangi bir kalıntı yoktur.

Osmanlı döneminde Sarıyer Kireçburnu
Sarıyer’in adı neden Sarıyer?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!