Bekir Batu

Şükrü Genç 1.5 milyar lira borç bıraktı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıyer’de 15 yıllık Şükrü Genç dönemi kapandı. AK Parti’den belediyeyi 130 milyon lira borçla devralan Şükrü Genç, CHP’li Oktay Aksu’ya 1.5 milyar lira borç bıraktı. Genç, 3 dönem boyunca yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolarlık bütçe kullandı.

Meşhur sözdür bilinir; “Bu dünya Süleyman’a kalmadı, sana mı kalacak?” diye…

Elbette her şeyin bir sonu vardır… Söz siyasetse, söz makamsa elbette sayılı günler çok daha hızlı geçer. Makamların gelip geçici olduğu herkesçe bilinir, bunu bilmeyen tek kişi ise çoğu kez o makamı işgal edenlerdir… Ancak her seçim yeni bir başlangıç ya da bir sondur. Birileri için başlangıç, birileri için son… Önemli olan nasıl başlanırsa öyle bitirebilmek. Ancak ne yazık ki çoğu makam sahibi bunu başaramaz. Sarıyer’de olduğu gibi… Şükrü Genç de bunu başaramayanlardan…

Hangi parti olursa olsun, hangi makam olursa olsun herkes o makamın günün birinde bırakılabileceğini bilmeli.. İster muhtar, ister belediye başkanı isterse Cumhurbaşkanı… Hiç fark etmez. Çünkü devlette devamlılık esastır, kişiler geçicidir, makamlar kalıcıdır. Makamdan aldığı gücü kendi gücü olarak görenler hep kaybeder. Makamın verdiği güçten zehirlenenler de kaybeder. Hangi parti, hangi zihniyet olursa olsun bu, hayatın kanunudur…

Türkiye 31 Mart 2024 seçimlerini geride bıraktı. Ülkenin geldiği ekonomik dar boğaz, hayat pahalılığı ve emekliler başta olmak üzere belli kesimler üzerinde ağırlaşan günlük yaşam koşulları, sandıkta bir patlamaya neden oldu. Ezilen sessiz çoğunluklar, bıçak kemiğe dayandı deyip bu seçimde iktidarı hiç umulmayacak şekilde cezalandırdı. CHP’ye onların bile akıllarına, hayallerine sığmayacak bir kredi açıldı. Türkiye adeta kırmızıya boyandı. CHP şayet bu mesajı iyi okuyabilir ve omuzlarına aldığı sorumluluğu yerine getirebilirse ilk genel seçimde ülke yönetimini alabilir.

Tekrar dönelim Sarıyer’e…

Peki bu seçimde Sarıyer’de kimler kazandı, kimler kaybetti?

Tartışmasız seçimin kaybedeni Şükrü Genç oldu. 15 yıldır temsil ettiği ve 3 dönem boyunca sayesinde makam sahibi olduğu partisiyle kapıştı, Sarıyer’de kötü bir final yaptı. CHP’nin Sarıyer adayı olarak gösterdiği Mustafa Oktay Aksu’ya daha ilk günden savaş açtı. Kendine göre haklı gerekçeler oluşturmak istedi ancak bunun ne olduğunu kimse anlayamadı, anlatamadı.

Ülke genelindeki CHP tusunamisi Sarıyer’de onu da sildi süpürdü, 15 yıllık siyasi geçmişine yazık etti.

Peki Şükrü Genç döneminde Sarıyer’de neler yapıldı, neler yapılmadı, nerede hata, nerede doğru yapıldı?

Aslında 15 yıllık Şükrü Genç döneminde yapılan tüm hizmetleri tek bir döneme sığdırmak mümkündü. Belediye binası, Evlendirme Dairesi, Kreşler ve Sarıyer Akademi… Şükrü Genç’in bu 4 önemli hizmeti dışında Sarıyer’e ciddi bir hizmeti olmadı. Sarıyer’in yeni belediye başkanı Mustafa Oktay Aksu, ondan kalan iki mirasa; Sarıyer Akademi’ye sahip çıkmalı, kreş sayısını da arttırmalı…

Sarıyer’de sokaklar sahipsiz kaldı, çevre düzenlemeleri yapılmadı, kaldırımlar eski, sokaklar asfaltsız, bozuk… İlçemiz komşu ilçelere göre çok geride kaldı. Belediye hizmetlerinden sadece belli zümreler yararlandırıldı. Sarıyer Belediyesi imkanları toplumun geneline yayılamadı, hep belli kesimlere öncelik verildi. Bu dar kesimler de çıkarlarının bittiği anda Şükrü Genç’i ilk terk edenler oldu.

Sarıyer Belediyesi’nin mali tablosu ise içler acısı.. Oktay Aksu, mazbatayı aldığında kasanın tam takır, bomboş olduğunu görecek. Ayrıca kendisini bekleyen 1.5 milyar liradan fazla borcun olduğunu anlayacaktır. Çoğu var azı yok…  Oysa kendisi 2009 yılında 130-140 milyon lira borçla belediyeyi AK Partili Yusuf Tülün’den devralmıştı, 3 dönem boyunca döviz cinsinden yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolarlık bütçeyi (yaklaşık 45 milyar lira) yönetti. Bu devasa harcamalara ve bütçeye rağmen belediye hiç bir zaman batak olmaktan kurtulamadı. Şükrü Genç döneminde oluşturulan ekonomik çark, özellikle onun aday yapılmamasından sonra fütursuzca bozuldu. Tüm hesaplar seçim odaklı yapıldı, har vurup harman savruldu.13 Aralık 2023-1 Ocak 2024 tarihleri arasında İBB’den ve ilçe meclisinden geçen 514 milyon liralık ek bütçe ise sadece 17 günde çarçur edildi.  Oktay Aksu makama oturduğu zaman bu ve buna benzer savurganlıkları elbette görecektir. Özellikle belediye şirketi SARBEL’in nasıl keyfi yönetildiğini görecektir. Hizmet alımları adıyla kesilen faturaların bedelleri ve bu işlerin gerçek maliyetleri kıyaslanınca acı tabloyu ortaya çıkacaktır. Kısaca hangi birime el atsa göreceği, bulacağı ve ilgisini çekeceği pek çok konu olacaktır…

Mustafa Oktay Aksu, bir yandan 15 yıldır hizmet alamamış Sarıyer halkına hızlıca hizmet üretecek diğer yandan da belediye içindeki bu düzensizliğe düzen getirmeye çalışacaktır. Allah kendisine kolaylıklar versin, işi oldukça zor…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

1. 29 Nisan 2024, 12:05

45 yıllık bir Sarıyer’ li olarak. Şükrü Genç’e hiç bir zaman güvenmedim, akp ye oy vermemek için ona oy vermiştim. Yeni başjsna da güvenmiyorum muhtemelen o da zehirlenir. Belki de Şükrü Genç i aratır bilmiyorum. Ama bildiğim tek bir şey var hiş bir siyasetçinin, başkanın vs… Derdi halka hizmet değil. Tek dertleri cebini doldurmak. İnsanoğlu zayıf bir varlık, ben tanrı olsaydım bu insanlığa daha fazla zaman tanımazdım çekerdim fili. İnsan yaratılmış en kötü varlık. En başta siyasetçi ve yöneticiler. Ben tanrı olsaydım onlara diğer tarafta çılgın ızdıraplar yaşatırdım. Çünkü dünyayı, yaşamı yaşanmaz kılanlar hep yöneticiler ve sözde din adamları. Hepsi aynı anda ölseler dünya muhteşem bir yer olur.

2. Helal olsun bu muktedirler hırsız yapan sistemdir…öyle borç bırakıp gitmek varmi?neden kaybedince derinlemesine hesap sorulmuyor.. yetkili oldukları dönemlerle ilgili detaylı Bi inceleme yapılmalı…tabi yapılan soygun Bi kitabına uyduruluyor…o kitap incelenmeli demem oki..dipsiz kuyu…onun için en dürüst olsanız bile sistem sizi hırsız yapar…ben dürüstlük diye biseye inanmıyorum.. her insanın bi zaafı vardır.. dürüst olacak olan yasalar ve uygulayacak muktedirlerdir…insan dürüst olmaz…inşallah maşallah sözleri aldatmaca ve boştur.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.