marmara-denizi-kirlilik

Marmara Denizi için çalıştay

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Belediyeler Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleri ve işbirliğiyle 4 Haziran 2021, Cuma günü “Marmara Denizi’nde Müsilaj Problemi ve Çözüm Önerileri” başlıklı çevrimiçi çalıştay düzenleyecek.

Bu çalıştayın çıktıları ışığında 6 Haziran 2021, Pazar günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yönetiminde ve MBB Başkanı Tahir Büyükakın’ın ev sahipliğinde;  Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan MBB üyesi Balıkesir, Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanları ile Çanakkale ve Yalova Belediye Başkanları ve MBB Encümen Üyesi Başkanların katılımıyla yapılacak olan toplantıda Marmara Denizi Ortak Eylem Planı konuşulacaktır.

KİRLİLİK KONULARI ELE ALINACAK

Misyonlarından biri Marmara Denizi’ni korumak için birlikte hareket etmek olan Marmara Belediyeler Birliği (MBB) merkezi yönetim, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlarla birlikte bir ortak eylem planı geliştirme hedefi doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destekleri ve işbirliğiyle düzenlenecek “Marmara Denizi’nde Müsilaj Problemi ve Çözüm Önerileri” başlıklı çevrimiçi çalıştay bu hedefin önemli bir adımını oluşturmaktadır. 4 Haziran’daki çalıştay programında Marmara Denizi’nin mevcut çevresel durumu ve bunun deniz ekosistemine etkileri, kentsel atıksu yükü ve projeksiyonlar, su ürünleri ve turizm başta olmak üzere çevre yönetiminin sektörel etkileri, tarımsal kirlilik ve gemilerden kaynaklı kirlilik konuları ele alınacaktır.

Deniz salyasına ivedilikle çözüm üretmek ve Marmara Denizi’nin çevre yönetimini ortak bir anlayışla ele almak üzere yapılacak olan toplantıyı müteakip Marmara Denizi’ne ilişkin eylem planı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kamuoyuna açıklamada bulunacaktır.

Çalıştay programı şöyle:

Çevrimiçi Çalıştay: Marmara Denizi’nde Müsilaj Problemi ve Çözüm Önerileri
Tarih: 4 Haziran 2021, Cuma
Saat: 10.00
Mecra: Zoom ve youtube.com/user/MarmaraTV

Basın Açıklaması: Marmara Denizi Ortak Eylem Planı
Tarih: 6 Haziran 2021, Pazar
Saat: 13.00
Yer: Tryp by Wyndham
Körfez, Liman Cd. No: 88 Başiskele/Kocaeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!