featured

Ali Genç: “Sarıyer sahipsiz değildir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER) Başkanı Ali Genç, Sarıyer’in sorunlarından, siyasete ve tüm gündemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Gazetemizi Korupark İstanbul’da misafir ederek Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Rukiye Ay’a açıklamalarda bulunan Ali Genç; “Sarıyer’de trafik her geçen gün artıyor. Sarıyer Merkez eski canlılığını yitirdi. İBB Sarıyer’in sorunlarına daha fazla eğilmelidir. Sarıyer Spor Kulübü Başkanı Saffet Akkoyun eğer başkanlığı bırakırsa ben seve seve alırım. Sarıyer sahipsiz değildir” dedi.

Nasılsınız, pandemi koşullarında yaşam nasıl gidiyor?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mücadelesi zor olan bir süreci yaşıyoruz. Zamanında müdahalelerle pandemiyle mücadele etseydik çok daha başarılı olabilirdik. Pandeminin ikinci aşamasına geldik. Bu aşamada da çok acilen ve isteğe bağlı olmadan aşı olunmalıdır. Aşı olmak istemeyenleri de toplu ulaşıma binmesine izin vermeyeceksiniz, seyahat yaptırmayacaksınız ve sosyal hiçbir etkinliğe dahil etmeyeceksiniz. Aşıdan başka çarenin olmadığı da açıkça ortadadır. 2022 yılı da bu şekilde devam edeceği görünüyor. Burada herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor ve herkesin aynı duyarlıkla mücadele etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sarıyer’de bugün erken bir yerel seçim olsa sonuçlar sizce ne olur?

Bence erken seçim olursa AK Parti’de ve CHP’de yükselme olmayacağını düşünüyorum. Mevcut oylarını da korurlar mı koruyamazlar mı açıkçası endişem var! Benim gördüğüm Sarıyer’de muhalefetin biraz daha ileri gidebileceğidir. Burada bütün partilerin Sarıyer’de az ya da çok karşılığı vardır. Çünkü Sarıyer’de İYİ Parti’nin ve geçen seçime girmeyen diğer muhalefet partilerinin de tabanı var. Onların da az da olsa oy alabileceğini düşünüyorum. Bu alınan oylar yeniden bir seçmen doğmadığına göre diğer parti seçmenlerinden gidecek.

“TÜM PARTİLER AÇIK OTURUMLARDA HALKIN KARŞISINA ÇIKMALIDIR”

Sarıyer’de ve Türkiye’de favori İYİ Parti gibi görünüyor. Özellikle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olmasından dolayı kadınların İYİ Parti’ye daha çok ilgi gösterdiğini görüyoruz. Televizyon kanallarındaki açık oturumlarda İYİ Parti’nin temsilcilerinin diğer partilere göre çok daha fazla ülke meselelerine hakim olduğunu ve vatandaşı daha ikna edici konuşmalar yaptıklarını görüyoruz. İktidar tarafından ise parti yöneticilerini ekranda göremiyoruz. Tüm partilerin açık oturumlara katılarak halkın karşısında düşüncelerini aktarması gerekiyor. Ben bu konuda bir eksiklik görüyorum ve bu konuda tedbirlerini almaları gerektiğini düşünüyorum.

Siyasete yeni katılan partiler ve bu partilerin Sarıyer’deki yapılanmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni kurulan partilerin ilçe başkanları çok aktif çalışıyorlar. Onları sahada görüyoruz. Hepsi ellerinden gelen çalışmaları yapıyor ve ilçelerini örgütlemeye çalışıyorlar. İlçelerindeki örgütlenmeleri tamamladıktan sonra sahaya daha çok ineceklerini düşünüyorum. Burada görev alan arkadaşlar da Sarıyer’in seçmenleridir. Dolayısıyla yarın bir seçim olursa partilerine oy verecek ve partiye de oy verdirtmek için çalışmalar yapacaklar. Sıfırdan başlayan bir parti 1 oy dahi almış olsa neticede hiç yoktan daha iyidir. Yeni kurulan partilerin de Sarıyer’de karşılıklarının olduğunu düşünüyorum. Sayın Ali Babacan’ın Sarıyer’de iyi bir yapılanması var. Ahmet Davutoğlu’nun partisinin örgütleri de çalışıyor. Memleket Partisi’nde Mehmet Deniz de İl Yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürüyor. DSP de ilçe başkanlığını yeniledi. Dolayısıyla muhalefet elinden geldiği kadar ve kendi imkanları dahilinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama Sarıyer’de biraz daha öne çıkabilecek şekilde Ali Babacan’ın partisinin yapılanması olduğunu düşünüyorum. Türkiye genelinde de izlediğimizde ve ilçe başkanlarına da baktığınızda ciddi anlamda etkili isimler var. İYİ Parti’nin Sarıyer’de iyi bir adayı olursa şansı olabileceğini düşünüyorum.

“SARIYER’DE ÜÇÜNCÜ BİR PARTİNİN ŞANSI DOĞUYOR”

Özellikle AK Parti’nin ilçe kongresini yapıp Halil İbrahim Kurşun’un ilçe başkanı olmasından sonra AK Parti Sarıyer’de inanılmaz bir çalışma var. Baş döndürücü bir hızla her kapıya gitti, takip ediyoruz. Vatandaşın elini tutmaya çalışıyor ve mahalle mahalle geziyorlar. Vatandaşlarla temas halindeler. Bu tabi ki AK Parti’ye Sarıyer’de Halil İbrahim Kurşun’un çok şey katacağı da aşikar… Eğer bu şartlarda giderse şu parti belediye başkanlığını alır şu alamaz şeklinde bir görüntü yok. Ortada giden bir süreç var. İttifaklar var o ileride belli olacak. Bence Sarıyer’de üçüncü bir partinin şansı doğuyor. İyi bir adayla seçime giderlerse İYİ Parti Sarıyer’de bu potaya girer. İki sıkışıklık arasında kalmak istemeyen bir kesim de var. Ancak şunu da belirteyim Halil İbrahim Kurşun AK Parti’den belediye başkanı adayı olursa AK Parti’nin şansını olumlu yönde mutlaka etkileyecektir.

İBB’nin yerel yönetimle de bir araya gelerek Sarıyer’e son seçimden bu yana katkısı nasıl oldu?

Bence “körler sağırlar, birbirini ağırlar!”… Sarıyer’e baktığımız zaman trafik her geçen gün daha da artıyor. İBB’den Sarıyer’e yapılan olumlu yönde hiçbir şey göremiyoruz. Ekrem İmamoğlu’na oy veren birisi olarak çağrım var. Üsküdar, Eminönü ve Zeytinburnu’nda yapılanları siz de Sarıyer’de gelin yapın. Sarıyer Merkez’den Rumeli Kavağı’na kadar kazıklı yolu devam ettirin ve Büyükdere-Sarıyer arasına da deniz dolgusu yapın. Buralarda cafeterya da yapmayın ki insanlar gelsin sadece denizin o güzelliğini geniş bir alanda görsünler. Sarıyer’de gezsinler dolaşsınlar. Bunun getirisi de çok olur çünkü Sarıyer’e İstanbul’un her yerinden özellikle hafta sonları vatandaşlar nefes almak için geliyorlar. Sarıyer’den vatandaşların İstanbul Havaalanı’na gidebileceği otobüs seferleri yok. Sarıyer’den hava alanına gitmek isteyen bir vatandaş nasıl gidecek?

“SARIYER’İN TRAFİK SORUNU TÜM İSTANBUL’U ETKİLER”

O nedenle Sarıyer’in trafik sorunu bütün İstanbul’u ilgilendiriyor. Olumlu gördüğümüz tek şey Zekeriyaköy, Avrupa standartlarında kaldırımlara kavuştu! Bir kişinin bile zor yürüdüğü üstelik günde 3 kişinin geçmediği yollara milyarlarca para harcandığını görüyoruz. Madem böyle bir bütçe var o zaman Kazım Karabekir, Çayırbaşı, Cumhuriyet Mahallesi ya da Reşitpaşa gibi yoğun olan mahallelere bunlar yapılsın. Nüfusu fazla olmayan yerlere bu çalışmalar hangi kafayla yapılıyor bilmiyoruz. Zekeriyaköy ve diğer köyler Sarıyer için çok iftihar edilen yerlerdi. Ancak son dönemlerde özellikle 5-6 senedir imar durumunda bir anormallik var! Bu kadar kötü ve iç içe yapılaşma çok çirkin bir görüntü oluşturdu. Bu kadar ünlü firmaların yaptığı yapılar nasıl böyle bir görüntü ortaya çıkarıyor düşünen kimse olmadı mı! Zekeriyaköy’deki imar durumlarına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in el atması lazım… Doğanın bu kadar güzel olduğu bir yerde bu kadar görüntü kirliliği olmaması gerekiyor. Yazık oluyor!

Sarıyer’de sürdürülen siyasi ortamı nasıl değerlendirirsiniz?

Halil İbrahim Kurşun, AK Parti Sarıyer’de iyi bir ilçe başkanlığı yapıyor. En doğru hareket eden ilçe başkanıdır diyebilirim. Ama tabi yeni ilçe başkanı olduğu için onun da zorlukları var. AK Parti Sarıyer’in dinamik ilçe başkanı Halil İbrahim Kurşun’un yönetiminde kıymetli isimler var ama yeterli değil, heyecanı yüksek yeni isimler olmalıdır. Seçmen profili de değişiyor ve hep aynı isimlerle bu işler olmaz! Daha yerel ve genel seçimlere çok var. Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişen bir şey yok. Aynı şekilde devam ediyorlar ama ilçenin biraz daha belediyeden ayrı hareket etmesi gerekiyor. Belediyenin gücü zaten var ama ilçenin de farklı bir şey yapması gerekiyor. Benim fikirlerime önem verilir ya da verilmez ama Ali Genç olarak gördüklerim bunlardır.

Sarıyer’in pek çok kronik sorunu var. Peki, bunları nasıl bir yapılanma düzeltir?

Sarıyer Merkez’e yapılan en büyük kötülük Sarıyer Kaymakamlığı binasının buradan alınmasıdır. Acilen kaymakamlığın Sarıyer’e getirilmesi gerekiyor. Sarıyer Merkez’i bu kadar yalnızlığa boğamazlar. Sarıyer’in yıllardan beri olan devlet binaları uygun olmayan yerlere verildi. Sarıyer’deki İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin de yenilenmesi gerekiyor. Orası modern bir hastane olarak yerinde bırakılmalıdır. Sarıyer deyince merkezini sıfır yapamazsınız! Sarıyer’e adliyenin de yerine gelmesi gerekiyor. Trafik sorununun olduğu bir yerde insanlar duruşmalarına bile yetişemiyorlar. Birçok ilçede adliyeler yerinde kaldılar. Sarıyer’de neden kaldırıldı anlamak mümkün değil!

“SARIYER’İ HAREKETLENDİRMEK GEREKİYOR”

Bunlara sahip çıkmamız gerekiyor ve ilçe başkanlarımız da bu konudaki taleplerini gerekli yerlere bildirmeleri gerekiyor. Bunları da Sarıyer’e getirmek aslında çok kolay, zor bir şey değil! Nasıl giderken sormadılarsa gelirken de uygun binalar belirlenecek ve geriye gelecek. Sarıyer’de bu tür binalar için yer var. Sarıyer’i hareketlendirmek gerekiyor. Artık belli bir saatten sonra tünel de trafikle dolmaya başladı. Dolayısıyla alternatif yolların açılması gerekiyor. Sarıyer Merkez’den Hacıosman’a mutlaka metro ağı kurulmalıdır. Çayırbaşı’ndan çıkış noktasından belki Ayazağa bağlantılı E-6’ya tünel yapılması gerekiyor. Sarıyer-Zincirlikuyu hattını mutlaka rahatlatmamız gerekiyor. Aksi takdirde her gün binlerce arabanın geldiği, her gün nüfusun arttığı, inşaatların halen yoğun bir şekilde devam ettiği bir yer doğal olarak trafiği de arttırıyor. Sanki bunu da artık bir kader olarak görmeye başladık. Bu bir kader değil! En azından inşaatlara müsaade edilmesin… Önce yolunu ve alt yapısını yapın, mecliste olan insanlara haklarınızı gasp ettirmeyin. Bunlar ivedilikle yapılması gereken hizmetlerdir.

Sarıyer Spor Kulübü’nün başarısızlığını nasıl yorumlarsınız?

Kulübü zayıf bir durumda bırakırsanız tabi ki herkes buraya başkan olarak gelmek isteyecektir. Nevzat Aydın kulübe bazı yardımlar yapmış bir yöneticidir. Saffet Akkoyun onu da çok iyi tanır. Saffet beyin başkan olduğu ve kendisinin de yönetim kurulunda olduğu bir dönemde başkana karşı bu tür açıklamaları yapması çok çirkindir. Bunu doğru bulmam! Böyle bir niyeti varsa da basın yoluyla değil Sarıyer’in yöneticileri, kulüp başkanları, belediye başkanı ve kulüp yönetimi var. Bu kişilerle istişare etmeden böyle bir konuyu ortaya atmak doğru değildir. Belki siz kulübü alırsınız ama Sarıyer’in ruhunu alamazsınız. O ruh her zaman sizin kabusunuz olur. Belki bunu fark etmiyor bugün Nevzat bey… Dolayısıyla Saffet beyin de çok acil bir şekilde kulübü derleyip toplayıp bir noktaya getirmesi lazım. Ben zaman zaman fikirlerimi söyledim ve maalesef bugün hepsinin de doğru olduğunu görüyorum. Bunların neticesini de görüyoruz. Sonra da cebinde parası olan herkes Sarıyer Spor Kulübü benim malım olsun der!

“SARIYER SPOR KULÜBÜ HEPİMİZİNDİR”

Sarıyer Spor Kulübü’nün kurumsal kimliğini korumanız gerekiyor. Maalesef burada eksiklik var. Bunun tedbirini almak da Sarıyer Spor Kulübü’nün yönetiminin sorunudur. Vatandaş olarak biz Sarıyer Spor Kulübü’nün hiç kimsenin tahakkümü altına girmesini istemeyiz. Sarıyer Spor Kulübü Rumeli Hisarı’ndan Uskumruköy’e kadar tüm Sarıyerlilerin kulübüdür. Ama siz bu kulübün başkanlığını iyi yaparsanız devam eder, yapamazsanız da güzel bir şekilde bırakmak gerekir! Kulübün önünü tıkarsanız yarın öyle bir sel gelir ki sizi de alır, yutar ve götürür! Buna sebebiyet vermemek gerekir. Sarıyer’in biz her zaman yanındayız. Her zaman kulübümüzü destekledik. Emek verenlerin hepsine teşekkür ediyoruz. Herkes elinden geleni yaptı ama bundan sonra iyi düşünmek gerekiyor. Yoksa Sarıyer Spor Kulübü için hakikaten çok üzücü şeyler de söz konusu olabilir. Ama benim kişisel düşüncem Sarıyer Spor Kulübü ne kadar kötü yönetilirse yönetilsin, ne kadar kötü futbol oynarsa oynasın asla bir alt kümeye düşmez. Ama kulüp madem buralardaysa gelen paraları kulübün kasasına koyun. Alt yapıda ya da Türkiye’nin çeşitli yerlerinde oynayan çocuklarımızı oynatma şansınız varken siz o çocuklardan daha kötülerine para veriyorsunuz. Bu paraları veriyorsanız ya kafanızda gerçekten bir noksanlık var ya da yalan söylüyorsunuz. Onun için herkes aklını başına alsın!

“BAŞKANLIĞI SEVE SEVE ALIRIM”

Bu kulübe başkan lazım olur ya da olmaz Saffet Akkoyun gerçekten “Artık yokum” diyorsa ben buradayım. Sarıyer Spor Kulübü başkanlığını seve seve alırım. Bu kulüp de bugünden asla kötü olmaz. Hepimizin tanıdığı Sarıyerli başkan adayları da var. bu arkadaşlar da bu işi yaparlar ama şöyle bir korku var. paramızı ve zamanımızı vereceğiz acaba başımıza ne gelir! Sarıyer’e yönetici olarak gelen kişilerin kafalarında böyle bir düşünce oluşmaması gerekir. Eğer böyle bir şey oluşuyorsa bu kulübün hatasıdır! Buna da sebebiyet vermemek gerekir. Bu insanlar inansalar yarın gelir kulübe başkan adayı olurlar. Ama kendilerini bir karmaşıklığın içinde bulmak istemiyorlar. Bunu yaratanlar lütfen artık bunu yaratmasınlar yeter. Ben Saffet Akkoyun’un kendisine de söyledim; “eğer kulüp kayyuma gidiyorsa getirin bana teslim edin” dedim.

Doğası ve açık alanları olmasına rağmen Sarıyer’in spordaki başarısızlıklarının temelinde neler var?

Sarıyer Belediyesi imkanları neticesinde her mahalleye futbol, voleybol, basketbol, tekvando, karate ve hentbol gibi spor alanında ne kadar branş varsa her bir tesis yapmalıdır. Çocuklar okuldan çıktıktan sonra boş zamanlarını buralarda değerlendirebilmelidirler. Gelişmiş olan ülkelerde bunların hepsi böyle devam ediyor. Bizim 15-20 bin nüfusu olan mahallelerimiz var. Gençlerimizi ve çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan böylece kurtaracağız.

“SARIYER’E EN GÜZEL HİZMET BU OLUR”

Ortaokul-lisede sporla ilgileniyordum. Çok sayıda yakın arkadaşım ve ben hiçbirimiz ne sigara içiyordu ne de kötü alışkanlığımız vardı. Takımlarımızı yapar ve futbol oynardık. Dolayısıyla gençlerin önünü böyle açmamız gerekiyor. Taşıma suyla değirmen dönmez. Futbolcuysa bizim çocuklarımız olmalıdır. Şükrü Genç’ten ricam her mahalleye önce bunu yapabilecek bir kadro oluştursun ve çalışmalara hemen başlasın. Sarıyer’e yapabileceği en güzel hizmet de bu olur. Türkiye’de genelde sporda bir yere kadar geliyorsunuz ama bir yerden sonra kalıyorsunuz ya da devamını sağlayamıyorsunuz.

Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER) olarak siyaset üstü duruşunuzla bugün bir seçim olsa nasıl bir yol izlersiniz?

Biz son 4-5 seçimde tarafsız kalmaya gayret ettik ama tarafsız kalmanın da çözüm olmadığını gördük. Açıkçası bizim üzerimizden bir takım insanlar olmaması gereken yerlerde olduğunu da gördük. Sarıyer’e seçildiyseniz mutlaka Sarıyer’e faydalı projeleri de ortaya koymanız gerekir. Sırf siz Rizeli ya da Sivaslısınız diye değil, zaten üretmeyen hiçbir Sivaslıyı biz de hiçbir yerde istemeyiz. Sarıyer’e fikirleriyle ve çalışkanlığıyla mutlaka hizmet etmesi gerekiyor. Bu seçimde çok ciddi bir şekilde ağırlığımızı koyacağız ve hemşerilerimizin gerekli olan yerlerde temsil edilmelerini mutlaka sağlayacağız. Aksi takdirde gerekli olan cevapları sahada vereceğiz! Bu bakımdan Sarıyer’e daha iyi yöneticiler katmak mutlaka istiyoruz.

Ali Genç’in her seçim öncesinde aday olup olmayacağının sorulmasını neye bağlıyorsunuz?

Sarıyer’de doğduk büyüdük ve senelerden beri siyasi partileri de biliriz. Bugüne kadar da belli bir yere kadar geldik ve artık “gençlerin önünü açalım” dedik. Dostluklarımızı ve arkadaşlarımızı siyasete hiçbir zaman tercih etmedik. Bizim için önemli olan dostluktur, arkadaşlıktır ve Sarıyerliliktir. Ben bir partiyi alkışlayacak durumda değilim… İyi olanlara oyumuzu veririz olmayanlara da vermeyiz. Bu kadar basit! Bize çok karşısın diyenlere de oy verdiğimiz oldu. Doğru adayları koyarsak oylarımızı veririz. Sarıyer’de bir kanaat önderi olarak bugüne kadar fazla müdahil olmak da istemedim ama bugün şartlar da uygunsa sahada biz de olacağız. Hiç kimseyi kırmak istemiyorum. Uyarılarımız değer görür ya da görmez bilmiyoruz ama kim yaparsa başarı onundur.

Ali Genç: “Sarıyer sahipsiz değildir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Ben siyaset üstüyüm diyor ama oğlu Ak partiden meclis üyesi adayıydı gerçekten siyasetle hiç ilgisi yok Ali beyin

    Cevapla
  2. 2 ay önce

    Ali başkan boşuna insanların kulağına kar suyu kaçırmaya çalışma. Sivaslılardan iyi partiye oy çıkmaz.

    Cevapla
Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!