elips-akademi-sariyer

Seçkin Gezer, “Sarıyer’de çok sayıda öğrenci başarıyı bizimle yakaladı”

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel Elips Koleji Genel Koordinatörü Seçkin Gezer, tercih sürecindeki öğrencilere yönelik Sarıyer Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Gezer, “Öğrenciler başarı sırasına bakmaksızın tercihlerini yapsınlar” dedi.

Sarıyer’de 2016 yılından bu yana tecrübeli kadrosuyla başarıyı hedefleyen öğrencilere katkı sunan Özel Elips Akademi Genel Koordinatörü ve Biyoloji Öğretmeni Seçkin Gezer tercih sürecine giren öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Gezer, “Sınav sisteminin değişmesiyle beraber tercih açısından önemli değişiklikler var. Öğrenciler nasıl tercih yapabileceklerini bilmiyorlar. Önceki sistemde 6 puan türünden başarı sırası hesaplanıyordu, şimdi bu 3 puan türüne düşürüldü. Sayısal, eşit ağırlık ve sözelciler aynı puan türünde kesiştiler. Bununla ilgili ÖSYM bazı açıklamalar yaptı. Önce puanlara göre yığılmalar açıklandı. Yığılmalardan dolayı başarı sıraları geriye doğru kaydı, YÖK başarı sıralarını geri çekmek zorunda kaldı. Öğrenciler daha düşük başarı sırasında görünürken önlerinde bulunan sayısalcıların eşit ağırlıkçıları hesaba katmak zorunda kaldılar. 300 bininci olmuş bir sayısalcının 200 binlerin başından bir bölüm seçme imkanı var. Birçok öğrenci stres yapmış durumdalar” diye konuştu.

“Tercih yaparken tüm sistemin değiştiğini dikkate alsınlar”

Öğrencilerin stresli bir dönemde olduklarından ailelerin onlara en iyi şekilde destek olmaları gerektiğinin de altını çizen Gezer, tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı; “Öncelikle tercih yaparken bu sene tüm sistemin değiştiğini göz önünde bulundurması gerekiyor. Öğrenci gönlündeki tercihi 24 tercih hakkı içerisinde mutlaka yazmalıdır. Başarı sırasına bakmaksızın özellikle çok istediği bölümü ilk sıraya yazması gerekiyor. Yani tercihlerini istek sırasına göre sıralaması gerekiyor. Yığılmaların olduğunu da dikkate alarak kendi almış olduğu başarı sırasını aldığı puanın önünden başlatarak garanti olsun diye en sonuna kadar tercihlerini yapması gerekiyor. Eğer mümkünse bir uzmana da tercihlerini göstermesini tavsiye ederim. Biz dışarıdan gelen öğrencilere de Özel Elips Akademi ailesinden olmasalar da yardımcı oluyoruz. Bizden yardım ve tavsiye alabilirler. Öğrenciler bekledikleri başarı sırasının çok gerisinde yer aldılar. Ama bunun sistemin değişmesiyle ilgisi var. İlk kez denenen bir sistem olduğu için yığılma ve şişmeler oldu. Yani buna dikkate alarak morallerini bozmasınlar. Eşit ağırlıkçı bir öğrencinin başarı sırasında geriye atılmış olabilir. 170 binlerde puan almış bir eşit ağırlık öğrencisi belki 100-110 binlerde bir yere girebilir.”

“Tüm konsantrasyonlarını sınava vererek hazırlık çalışması yapabilirler”

Özel Elips Akademi Genel Koordinatörü Seçkin Gezer üniversite sınavını kazanamayıp mezuna kalan öğrencilere tavsiyelerini ise şu şekilde sıraladı; “Bütün öğrenciler sınava girdikleri ilk senede netice almak isterler. Fakat hem okullarının sınavları hem de projeleri artı üniversite hazırlık süreci çok yıpratıcı olabilir. İkisini birden götüremeyen öğrenciler üzülmesinler. İstemedikleri bir alana sırf 1 sene kaybetmemek için tercih yapmaları uygun olmayabilir. Bunu çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Mezunken ve okullarının olmadığı bir dönemde tüm konsantrasyonlarını sınava vererek hazırlık çalışması yapabilirler. Özel Elips Akademi olarak mezunlara yönelik programlarımız da var. 5-9 kişilik sınıflarda sınava rahatlıkla hazırlanabilirler. Yaklaşık 700 saatlik bir program sunuyoruz. Bire bir ders hakları ve pekiştirmelerle beraber 1 sene daha hazırlanabilirler.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!