salman-saritas-1

Salman Sarıtaş’tan CHP’ye tavsiye ve uyarılar!

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reşitpaşa’nın tanınan ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklü isimlerinden Salman Sarıtaş,  parti içindeki gelişmeleri ve yaşanan rahatsızlıkları Sarıyer Gazetesi için kaleme aldı.

İşte Sarıtaş’ın gazetemiz için yazdığı o yazı;

PARTİDEN SIZINTILAR ve KONGRE SÜRECİNE GİRERKEN

CHP’nin barajı son 5 yıldır ufak ufak sızıntı yapıyor. Tabandan gelen her demokratik talep, sümen altı yapıldıkça bu sızıntılar çatlağa dönüştü. Parti içi demokrasi yok olursa bu sızıntılar, CHP’de çatlağa hatta çökmelere sebep olur diye uyardık. Bu uyarılarımızı sosyal medyada ve örgüt toplantılarında dile getirdik.

Düşünün bir siyasi parti “ön seçim yapacağım” diye yola çıkıyor. Değil ön seçim “ön yoklama” dahi yapılmadan listeler yapılıp adaylar belirleniyor. CHP İstanbul İl binasında, CHP Sol Kanat yöneticileri “ön seçim istiyoruz” imzalı binlerce dilekçeyi verecek yetkili bulamadı. İl Başkanı ve yöneticiler bu imzaları almamak için direndi. İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, dilekçeleri alıp Genel Merkeze göndereceğine “Asla ön seçim yapmayacağız çünkü bu örgüt yapısı sağlıksız” demişti. Kendisine “Hangi örgüt sizi seçti?” diye sormuştum tabii ki cevap verilmedi.

Mevcut yöneticiler, parti üyesi olmayan hatta başka partilerden olanları, CHP listelerinde aday göstererek örgütün taleplerini yok sayarak kendi güçlerini sağlamlaştırmak için nokta adaylarla seçimlerde bireysel güçlerine güç kattılar. Örgütteki çatlaklar daha da büyüyerek ufak kanallar halinde dışarıya akmaya başladı. Hatırlayın, ilçe kongreleri süresinde CHP üyesi işçiler, delege olmaları konusunda baskılara maruz bırakıldı. Parti içindeki muhalif kanatların susturulması için, her seçim için genelgeler yayınlayarak partinin bütün yönetim kademeleri ele geçirildi. Ne için? İnsiyatifi ellerinde tutabilmek için…

Bu durumun vehametini çok defa anlattım. Partide erozyon sürüyor. Hala bunu görmezden geliyorlar. Partideki sızıntılar oluk oldu, kanal oldu, dere oldu, başka barajlara akmaya başladı. Son günlerde ırmak oldu, rakiplerin barajına akar oldu. Altı ayı aşkın bir süredir üye arkadaşlar, İyi Parti gibi sağ seçenek partisi dahil Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçeceklerini artık açık açık dile getiriyorlar. Önümüzdeki yakın günlerde zaten bu dışa kayışın vehametini herkes görmüş olacak.

Benim gözlemlediğim, mevcut PM, il ve ilçe yönetimlerinin bu erozyonu durdurabilme kabiliyetlerinin olmadığıdır. “Aman giden gitsin şu’da gitse iyi olur” modundalar… CHP barajı yıkıldığında azgın suların altında zarar görecek olanlar, “Emekçi Halklar” olacaktır. Şimdinin siyasi baronlarının, birikimleri ile köşelerine çekilip yeni süreç bir avını bekleyip tekrardan sahne almak için fırsat kollayacakları kesindir.

Peki ne yapmalıyız?

Genel Merkez, Kongre sürecini açıklamalıdır. Delege seçimleri mahallelerde demokratik seçimle yapılmalıdır. Siyasi erkler müdahil olmamalıdır.

Her seçim öncesi partimizi “sağa” entegre etmekten artık vazgeçilmelidir.
Partide tüm kademelerde adaylık belirlemesi, mutlaka tüm örgüt üyelerinin katılacağı ön seçimle yapılmalı, liyakat taşıyan teknik kişiler dışında parti dışından aday transfer edilmemelidir.
Mevcut örgüt kadrolarında çalışan arkadaşlar, sürece katkı sunacak liyakatlı arkadaşları, örgüt üyelerinin katılacağı bir “anket”le belirleyip örgüt yapısı içinde bu arkadaşlardan faydalanmalıdır.
CHP’nin, İBB’de kadrolaşmasının önündeki setin kaldırılması için İBB  Başkanının dikkati çekilmelidir. İşçi alımlarında mutlak ihtiyaç olanlara öncelik verilmesi  sağlanmalıdır. CHP’li liyakatlı gençlere iş olanakları sağlanması ve ilerisi için kadrolu olmaları sağlanmalıdır.

İstifa  edenler veya etmek üzere olanlarla diyalog kurulmalı çözüm üretilmelidir.
Ülkenin birlik ve bütünlüğünün sağlanması için, Ana konular seçilip uzun dönemli politikalar ve planlar oluşturulmalı ve bunları destekleyecek kısa dönemli genel politikalar belirlenmelidir

Mümkün olduğunca uygun görülen her parti üyesine bir görev verildiğinde, Partimiz ve ülkemiz büyük ivme kaydedecektir.

2019 KONGRE SÜRECİNDE MUHALEFETE YENİLGİ YAŞATANLARIN AÇIKLAMALARINA CEVABIMDIR

Sarıyer’de CHP içinde her dönem kongre süreçlerinde ortaya çıkan “parazit muhalefet” dediğimiz kişiler, bu günlerde yine ortaya çıkmaya  başladılar. Zaten bu parazit siyaset anlayışındaki zatlar kongreden kongreye ortaya çıkarlar. Son mahalle delege seçimlerinde, mevcut iktidar ve yerel güçlerle “parti içi muhalefet postuyla gerçek muhalefete karşı” her bölgede işbirliği yaptılar. Hatta Tarabya, Büyükdere, Reşitpaşa, Ayazağa, Zekeriyaköy gibi büyük mahallelerde bu işbirliğini gördük. Mahalle delegelerini mevcut güçlere teslim ettiniz. Delege seçimlerinden sonra Darüşşafaka‘da kurduğunuz kumpas ve “Ali-Cengiz” oyunları ile parti içi muhalefetin başkan adayını adaylıktan düşürerek kongreyi egemen güçlere teslim ettiniz. Bu kongrenin kaybının sorumluları sizlersiniz.

Bireysel siyaset yapan zatlara sorularım;

1)Kongrede il delege listesini neden fazla yazdınız?

2) Divanda yer almanıza rağmen oy kabinlerinin fiziki yapısına neden müdahale etmediniz?

3)Söz alan milletvekillerinin, taraf olup konuşmalarına neden müdahale  etmediniz?

4) Ekip başı olduğunu iddia eden kişiler olarak neden kürsüden hitap  etmediniz?

5) Kongrede muhalefetin temel sorunu olan parti içi demokrasiden ve belediye ilişkilerinin kopukluğundan bahsetmediniz. Bu sorunlar yoksa neden “muhalefetiz” dediniz “muhalefet” iseniz neden eleştiri hakkınızı kullanmadınız?

6) Yıllarca başka sendikalarda çalışan arkadaşınız nasıl oldu da DİSK sendikasına geçiş yaptı? Kim aracı oldu?

Sarıyer’de örgüt ve siyaset kurumu, sizin gibi bireysel siyaset yapanlardan kurtulacak. Bundan emin olun. Üzerinden bir buçuk yıl geçmiş, kazanılacak kongreyi örgütün elinden alıp kime teslim ettiğiniz ortada. Adayım dediğin gencimizi bile incitmekten çekinmediniz. Kendinize kusur bulmayacak kadar egoistsiniz.

Siz yine iktidardaki erklere gülücükler gönderin. Unutmayın son gülen, örgüt emekçilerimiz olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. editor1_avatar
    3 ay önce

    Salman başkanım tebrikler örgütün sesi olmuşsunuz

Giriş Yap

Sarıyer Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, kayıt olmak tamamen ücretsiz ve hızlı!